Akarsularda Altın Arama Yasal Mı?

Akarsularda altın arama yasal mı? Akarsularda altın arama izni nasıl alınır?

Son zamanların en popüler konuların başında geliyor akarsularda altın arama. Eline pan ve altın arama bendi alan ilk bulduğu derelerde aramaya başlıyor. Bu konu yanında bir çok soruyu da getiriyor.

Akarsularda Altın Aramak Yasal mı?

Akarsularda altın aramak maalesef yasal değil. Bunu yıllar önce CİMER’e yazdığım bir yazı ile öğrendim. Bir alandan altın veya başka bir maden çıkarmak için ruhsat almanız gerekmekte. Düşünün kum bile alırken şirketler ruhsat almak zorundadır.

Görüp okuduğum kadarı ile devlet arazilerinden doğal altın arayan kişiler için kamu davaları açılmakta ve para cezaları hatta hapis cezalarına kadar varmakta. Başka bir şirkete ruhsatlı alanlarda altın çıkarmak ise başa daha büyük belalar açabiliyor. Şirket avukatları ile uğraşmak oldukça baş ağırtıyor.

Bazı Akarsularda altın arama yapan arkadaşlar elektronik alet kullanmadıkları için cezai yaptırımı yok diyor ama siz onlara aldanmayınız. Zira altın bulunan arazi sizin bile olsa ruhsat almadan çıkarmanız yasal değil.

Altın Çıkarma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Altın çıkarma ruhsatı oldukça zor bir olay. Devletin istediği şartlar,  yatırılması istenen ücretler zenginlerin bile başa çıkamayacağı bir mebla. Bazı madenlerin 1 Ton toprakta bulduğu 4 gram altını bile kurtarmıyor diyerek bırakıldığını biliyoruz. Altın Çıkarma Ruhsatı almak Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığından alınmakta ve 2022 itibari ile şartlar değişti. Bakanlık sitesine yazarak detayları öğrenebilirsiniz. Altını siyanürle mi su ile mi çıkaracaksınız gibi konular, kesilecek ağaçlar bile oldukça detaylı araştırılıyor.

NOT: Geçen senelerde kum ocağı ruhsatı alarak altın çıkaran bir şirkete oldukça yüklü bir ceza kesilmişti.

Cimere de yazarak gerekli soruları sorabilirsiniz..

Türiye’de altın bulunan akarsulardan bahsettiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.
Türkiye’de Hangi Akarsularda Altın Bulunur?

Akarsularda atın arama teknikleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere altın aranacak yerlerden, altın tuzaklarından ve akarsularda altın aramada kullanılan tüm ekipmanlardan bahsettik. Akarsularda altın arama işlemine başlamadan önce mutlaka youtube videolarından ve facebook gruplarından bilgi edinin. Bilinçli yaptığınız her iş sizi sonuca götürür unutmayınız..

Akarsularda Altın Arama Teknikleri

Akarsularda altın arama yasal mı yazımızın da sonuna geldik. Sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda sorabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general