Bitcoin Dolandırıcılığı Nedir? 2022

Merhaba, değerli okuyucularımız bu gün ki yazımız bitcoin dolandırıcılığı ve yöntemleri ile ilgili olacak. Bu yazımızda ki amaç birbirinden farklı yöntemlerle yatırımcıların mal varlıklarını çalmayı hedefleyen kişilere karşı sizleri bilinçlendirmek.

Ülkemizin ve dünyanın başına bela olan dolandırıcılar kripto sektöründe de yatırımcıları rahat bırakmamaya başladı. Çalınan miktarlar ve dolandırılan kişi sayılarına bakınca bu hiçte azımsanmayacak bir sayı.

Kripto Parada Dolandırıcılık Yöntemleri Nelerdir?

Bu Yazıda Karşılaşacağınız Konular

Sinyal grupları kurarak dolandırma
Bot ile işlem yaptıklarını belirtenler
Cüzdan ve borsa bilgilerini ele geçirenler
ICO sürecinde toplanan bitcoinle kaçanlar
Sahte coin haberleri ile yüksekten satılan coinler
Bilgisayarınızın sunucusuna erişerek dolandırma
Musluk sitelerinin istediği çekim ücretleri
Borsaları Hackleyerek dolandırma
Telefonunuzun çalınması sonucu kayba uğrama
Bitcoin ile ürün sattığını söyleyerek dolandırma
Yüksek fiyattan elden bitcoin alacağını söyleyenler
Kar Payı dağıtılarak bitcoin dolandıcılığı

Bitcoin dolandırıcılığı hakkında liste uzar gider. Fakat biz en çok uygulanan yöntemlere değindik. Emin olun Kripto para piyasasında gerçekten uzun zaman geçireceksiniz bu yukarıda yazdığım yöntemlerin hepsine rast geleceksiniz.

Bu piyasada bilgi dağıtan kişilerden çok dolandırıcı vardır. Bu kişilere özellikle dikkat etmelisiniz.

Şimdi yukarıda yazdığım başlıkları tek tek inceleyerek açıklamalarını yapalım.

Sinyal Grupları Aracılığı İle Bitcoin Dolandırma

Günlük al sat yapanlar veya uzun dönem yatırımcılarının en çok karşılaştığı sinyal grupları ve mağdurlarıdır. Sinyal grubu açılımı bir coinin yükselişini önceden bilme ve takipçileri ile paylaşma desek yanlış olmaz. Bu sinyal grupları genellikle Facebook, Twitter ve telegram üzerinden paylaşım yaparlar.

Bazı sinyal grupları herkese açık paylaşım yaparken bazıları da aylık ücretler talep ederek gruba dahil ederler. İçlerinde gerçekten faydalı paylaşımlar yapanlar elbet vardır fakat bazı gruplardan uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü binlerce kişiye hitap eden grup yöneticileri önceden satın aldığı düşük hacimli coinleri takipçileri ile paylaşır paylaşmaz en az yüzde 30 artış yaşanıyor. Herkes daha çok yükselecek bir an önce alayım korkusu ile açık emirler girmekteler ve kat kat yüksek fiyattan bu coini almaktadırlar.

Siz bu verilen coini alırken dolandırıcı önceden koyduğu satış emirlerinin gerçekleşmesini bekliyor. İşlemler bitince yükselişi gördünüz mü diye üsteliyor. Kar payını alıp çıkamayan yatırımcılar ise zarar ederek mecburen satmaktadırlar. Böylelikle hatrı sayılır bir bitcoin dolandırıcılığı yapılmış oluyor. Sinyal gruplarının işleyiş tarzı bu şekilde.

Bot İle İşlem Yaptığını Söyleyenler

Bir diğer bitcoin dolandırıcılığı da bot ile işlem yaptığını söyleyenlerdir. Her gün sahte kar marjlarını açıklayarak piyasada yeni olan kişilerin hevesini arttırıp kar payı ile paraları işlettiğini belirtirler. Elinizde ne kadar para varsa gönderin biz sizin paranızı bot ile işleterek kar payı vereceğini söylerler. İlk haftalar kendi paranızı size az az dağıtarak kar olduğunu söylerler ve yeni müşteriler getirmenizi isterler. Kendilerine yetecek kadar bitcoini topladıktan sonra kaçarlar. Bu tip bot ile işlem yapıyorum paranızı gönderin işletelim diyenlere kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu yöntemle yapılan en son dolandırıcılık ise Cryptorobo’dur. Rahmi KOÇ ve Elon MUSK’un adını kullanarak insanları dolandırmayı amaçlamıştır.

Tükçe Para Kazandıran Siteler GÜNCEL 2022

En zor fakat sık görülen bir dolandırıcılık yöntemidir. Kripto paralarınızın bulunduğu cüzdan adreslerinize erişmeyi hedeflerler. Genellikle airdrop gibi kampanyalar ile insanlara ulaşmaktadırlar. Sitelerine kayıt olan herkese bedava coin dağıtmayı vaad ederler. Eğer daha çok para kazanmak isteyen bir acemiyseniz bu tuzağa düşmeniz muhtemel.

Bedava coini almak için girdiğiniz dolandırıcılık sitesinde kendinize ait bitcoin cüzdanı yazmanızı isterler ve hesabın şifresi ile birlikte sitede belirtilmesi gerekmektedir derler. Milyonlarca kişiye ulaşan airdrop ve bedava coin haberi kişileri siteye çeker. Bu kişiler içinden illa birkaç bini cüzdan adresi ve şifresini girerek bitcoinini çaldıra biliyorlar.

Sahte ICO Düzenleyerek Dolandıranlar

Piyasada en çok kullanılan bir coinin adını da kendi adlarına ekleyerek güven kazanmayı amaçlarlar. Böylece daha fazla haber olmak isterler. Örneğin Bitcoin Swift gerçekten bir ICO dolandırıcılığıdır. Kirpto piyasasında oldukça ses getiren bu kampanya çok kişinin canının yanması ile son bulmuştur. Bu coine önceden yani piyasaya çıkmadan sahip olmak siteyenler ICO sitesine kayıt olarak bitcoin gönderdiler ve BitcoinSwift sahibi olmayı amaçladılar. Piyasadan binlerce bitcoin ve türevi kripto para toplayan dolandırıcılar siteyide kapatarak kayıplara karıştılar.

Sahte Haberler İle Dolandırıcılık yapanlar?

Piyasanın en durgun zamanları seçen bu tip dolandırıcılar da mevcut. Kimsenin kar edemediği güzel bir haber beklediği zamanlarda ortaya çıkarlar ve gerekli çalışmalar ile büyük bir haber yayarlar.

Borsalarda hacmi düşük olan bir coini stoklayarak işleme başlarlar. Büyük bir sermayeyi de bu dolandırıcılıkta kullanmayı ihmal etmezler. Örneğin X coini hacmi çok düşük ve ekibi tarafından terk edilmiş durumda. Belkide aylar sonra borsalardan silinecek. Bu coini yavaş yavaş stoklarlar. X coinin internet sitesini birebir kopyalarlar. Büyük forumlar da ve sosyal medya araçlarında etkin bir reklam çalışmasını aynı anda başlatarak bu X coninin büyük bir firmaya devredildiği haberini aynı anda piyasaya pompalarlar. Böylece güzel haber gelsin de kar edelim diyen kim varsa bu coine yükleniyor dolandırıcıların satışa koyduğu tüm coinleri kat kat pahalı alarak yükselmesini bekliyorlar. İşte büyük organizasyon gerektiren bu dolandırıcılık fikri başarılı olursa arkasında bir sürü bitcoin mağduru bırakıyor. Piyasada çıkan haberleri teyit etmeden kesinlikle itibar etmeyin.

Bilgisayarınızın Sunucusuna Girerek Hacklenmek

Çok nadir görülen bir dolandırıcılık yöntemidir. Hacker olarak tabir edilen bu kişiler kullandığınız ip üzerinden sizin kullandığınız sunucuya casus yazılım yükleyerek şifre ve hesaplarınızı ele geçirmeyi amaçlarlar. 2017 yılında bunun örneklerini sıkça gördük.

Bitcoin Musluk Siteleri ile Dolandırıcılık

Genellikle oyun ve musluk sitelerinde rastlanan bu yöntem sizleri sisteme dahil ederek çeşitli görevler vermektedir. Örneğin reklam veya video izlemek gibi. Bu görevleri yerine getirince sizlere bol keseden bitcoin dağıtır. Bakiyeniz artınca çekim talebinde bulunursunuz ve sizden çekim için bir miktar bitcoin göndermenizi isterler. Siz istedikleri bitcoini gönderince hesabınız banlanır veya şikayet edecek bir muhattap bulamazsınız. Bu tür sitelere de dikkat ederek mal varlıklarınızı koruyun. Konu hakkında detaylı yazımızı okumak isteseniz link aşağıda.

Borsaları Hackleyerek Bitcoin Dolandırıcılığı

Günümüzde en sık karşılaştığımız hackleme sorunudur. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük borsaları bazı zamanlar hack yeme tahlikesi atlatmıştır. Bazı borsalar kullanıcıların mal varlıklarını sigortaladığı için yaşanan kayıplarda geri ödeme yapıyorlar. Bunun için borsanızın teknik destek bölümüne mal varlıklarım sigortalı mı diye sormanız yeterli. Çünkü zamanında büyük hack olayları yaşanmış ve binlerce bitcoin mağduru ortaya çıkmıştır.

Borsanız sigorta yapmıyorsa başka bir borsaya geçmeniz gerekebilir.

Telefonun Çalınması İle Kayba Uğramak

Günümüzde tek tıkla her işimizi hallettiğimiz telefonlarımız aslında pek de güvenli değildir. Telefonun çalınması sonucu yaşanacak her türlü dolandırıcılığa hazır olmalısınız. Telefonunuzu ele geçiren kişiler tuş kilidini kırmayı başarırsa borsa uygulamalarında bulunan kripto paralarınızı başka bir hesaba transfer edebilir. Mail ve iki adımlı doğrulamalar onlar için sorun teşkil etmeyecektir. Telefonlarınızın oluşturduğu tehlikeyi her zaman göz önünde bulundurun ve bitcoin dolandırıcılığı için hazırlıklı olun.

Bitcoin ile Yapılan Alışverişlerde Dolandırılma

Her geçen gün internetten yaptığımız alışveriş miktarı artmakta. Bazı bitcoin yatırımcıları da bitcoinle alışveriş yapma merakına düşmüş durumda. Herhangi bir alt yapısı ve yasallığı olmadan açılan türlü internet sitelerinde her gün bitcoinler çalınmakta. Satışa koyduğu ürünleri bitcoin ile satmaya çalışan dolandırıcılar gönderdiğiniz bitcoin karşılığında size ürünü göndermezler. Bu tip sıkıntılar sürekli yaşanmaktadır.

O yüzden güvenilen ve karşınızda hesap sorabileceğiniz bir otoritesi olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediniz.

Yüksek Fiyattan Elden Alınmak İstenen Bitcoin

Ülkemizde sıklıkla görülen bir dolandırıcılık yöntemi olup bazıları ölümle bile sonuçlanmıştır. Karşıda ki kişi size ulaşarak elinizde ki bitcoinleri bir kademe yukarıdan almayı teklif eder. Böylece borsalara vereceği komisyonu size vermeyi üstüne üstlük banka transferleri için hesap vermemek istediğini söyler.

Buluşma yerine gittiğinizde sizin bitcoinleriniz dolandırıcının hesabına geçer geçmez kaybolur veya size sahte para verir. Bu tip dolandırıcılık işlemlerine karşı da uyanık olunması gerekmektedir.

Kar Payı Dağıtacağını Söyleyenler

Ülkemizde büyük ses getiren bir dolandırıcılık biçimidir. Bitcoin SAFİYE diye tanınan şahıs içlerinde Doktor, polis, asker gibi bir çok devlet görevlisinin parasını alarak kar payı dağıtacağını söylemiş ve milyonlarca tl değerinde bitcoin toplamıştır. Yaklaşık olarak 2 yıl kar payı dağıtmış ve gerekli müşteri potansiyeline ulaşınca kayıplara karışmıştır. Geçtiğimiz aylarda polisler tarafından yakalanmış fakat serbest bırakılmıştır.

Bu tip kar payı dağıttığını söyleyen kişilere itibar etmeyiniz.

Sizler için dikkat etmeniz gereken bitcoin dolandırıcılığı tekniklerini anlattım. Merak ettiklerinizi yorumda sorabilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM:

Tükçe Para Kazandıran Siteler GÜNCEL 2022

Bitcoin Kazandıran Mobil Oyunlar 2022

SANAL PARADAN NASIL PARA KAZANILIR 2022

 

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general