Bitcoin İle İlgili Kitaplar – Bitcoin Kitap Önerileri

Merhabalar Bu gün ki yazımızda  bitcoin ile ilgili kitaplar yani bitcoin kitap bölümünü inceleyeceğiz. Bitcoinin tarihini, yaratıcısın ve ne amaçla ortaya çıkarıldığını kitaplardan öğrenmek isteyen arkadaşlarımız için güzel bir yazı dizisi olacağını düşünüyorum. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan Bitcoin ve envai çeşit Kripto paraları ve ortaya çıkma amaçlarına yakından mercek tutacağız.

Bu yazımızda hem yabancı uzmanlardan hem de ülkemizde bu konu hakkında kitap çıkarmış kişilerden örnekler vereceğiz. Sizde kendinize hangi yazarı veya konuyu yakın hissederseniz ondan satın alabilirsiniz.

  1. BLOCKCHAİN 101 V.2

            Çoğu kişi tarafından sabırsızlıkla beklenen bu kitap Türk Yazarlar Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından yazılmıştır. Bu kitabın temeli FinTech İstanbul organizasyonunun kurulduğu 2016 yılına dayanıyor. 2017 Yılında yayımlanan bu kitap blockchain serüvenine ışık tutuyor.

Bu kitabı biraz incelediğim zaman Sathoshi Nakamoto’nun şu sözlerine yer verildiğini gördüm ve bence en etkili giriş cümlelerinden biriydi. Çünkü varlığı bir gizem olan Bitcoin’in yaratıcısı diye tanıdığımız kişinin şuan kullandığımız merkeziyetli sisteme baş kaldırışı ile başlıyor. İşte o cümleler;

“Ey insanlar! Birbirinizi tanıyın veya tanımayın, artık merkezi yapılara ihtiyaç duymadan güvenli bir veri kayıt sistemi kurmak mümkün. Bu sistem, matematik ve teknolojinin imkanlarını kullandığı için manipüle edilemez ve bozulamaz.”

İşte bu etkileyici cümleler bile kitabın ne kadar detaylı anlatımlar yapacağını bize önceden haber veriyor.

  1. Cryptoassets

2 kitabımız cryptoassets bu kitap biraz detaylardan uzak olarak yatırımlar hakkında bilgiler vermeyi amaçlıyor. Yatırımcının psikolojisi ve yatırımlarını nasıl yapması gerektiği hakkında anlaşılır bilgiler sunuyor. Kitapta özellikle uzun dönem yatırımın ön plana çıktığını ve daha çok uzun dönem yatırımının tavsiye edildiğini görüyoruz. Ayrıca bir kripto para projesin nasıl başarıya veya amacına ulaşır bununla ilgili bilgiler veriyor. Genel olarak kripto para projelerinde de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorlar.

 

  1. The Bitcoin Standart

Bu kitabımızın yazarı Saifedean Ammous, ve para konusunu en baştan almış ve ticarette ki takas dönemine kadar gitmiş. Ticaret yolları, takas dönemi ve paranın evrimi konusunu ele almış. Özellikle bitcoinin bir devrim olduğunu düşünenlerin seveceği bir kitap diyebilirim. Çünkü paranın serüvenini ve evrimini anlatarak sonunu bitcoin de bağlaması gerçekten yakışmış. Sanki Bitcoin’in üzerine bir görev atfedilmiş gibi bir his veriyor. Fakat bitcoin tam devrim dediğimiz zaman para kazanma aracına dönüşmesinden de can yakınıyor. Aslında haksızda değil. Yani kısaca özetleyecek olursak ticaret usulleri, paranın geçmişi, uluslara arası ödemeler ve merkeziyetli sisteme farklı bir bakış açısı ile bakan bir kitap diyebiliriz.

  1. Mastering Bitcoin

Kripto paralar ile ilgili kitaplar listemizde tüm kitapları karışık olarak verdim. Yani herhangi bir özel sıralama yok. Fakat tüm kitaplar arasında bu en karmaşık olanı. Neden diye soracak olursanız cevabı çok basit! Yazılımcılar tarafından yazılmış olması. Büyük ihtimalle aldığınıza zaman matematiksel kavramlardan geçilmeyecek ve okumaya sıkılacağınız türden bir kitap. Ben yazılımcıyım anlarım kodlardan diyorsanız o zaman başka, seve seve okuyabileceğiniz bir kitap.

Blockchain sıralamaları, yazımlımları ve bir sürü yazılımsal formüller ile aslında tam bir baş yapıt diyebiliriz. Tam derslerde okutulmalık.

 

  1. The Turth Machine

Evet Geldik en beğeneceğiniz kitap konusuna. Birazdan okuyacaklarınız işte bu kitabı alabilirim, benimde öğrenmek istediğim konu bunlar diyebilirisiniz. Kitabın konusuna gelecek olursak sadece Bitcoin’e değil bütün blockchain teknolojisine odaklanıyor. Bu teknolojinin insanlığa nasıl yararlar sağlayacağını ve insanlık olgusunu nasıl yüceleştireceğini düşündürüyor. Özellikle takip edilebilen günümüz sistemlerinden şikayet eden ve blockchain ile bu durumun ortadan kalkacağını anlatıyor. Şuan yaşadığımız sistemde mahremiyet olmadığını, maillerin, yazışmaların, gönderilen her kargo ve paranın takip edildiğini anlatarak okuyucularını hayrete düşürüyor. Yine bunlara tek çözüm olarak bockchain teknolojisini gösteriyor. Gerçekten karmaşadan uzak bir kitaba benziyor. Yakın zamanda kütüphaneme eklenecekler listesine aldım.

 

  1. Blockchain Basics

Blockchain basics kitabında adından da anlayacağınız gibi teknik detaylardan uzak bir anlatım benimsemiş ve anlamak için yazılım bilgisi bilmenize gerek yok. Teknolojiye yakından bir mercek tutuyor, 25 adımda blockchaini anlatmayı amaçlıyor. Bunu yaparken resimler, grafikler ve illüstrasyonlar kullanıyor. Böylece konuya yabancı kişilerin anlaması daha kolay oluyor. Basit ve temelden anlatım yaptığı için kolay anlayabileceğiniz bir kitap, anlatım dili de oldukça sade.

  1. Digtal Gold

Merak ettiğiniz ne varsa bu kitapta bulacağınızı düşünüyorum. Genel olarak kripto paralara ışık tutuyor ve ortaya çıkma serüvenlerine ışık tutuyor. Kitap bir yerden sonra Bitcoin’nin yaratıcısı Sathoshi Nakamoto üzerine yoğunlaşıyor ve araştırmalarını derinleştiriyor. Bitcoin ortaya çıkmadan veya çıktıktan sonra Sathoshi yi takip etmeye çalışmış. Üye olduğu forumları, konulara yorumlarını ve  bu forumlarda çevrim içi olduğu zamanları tek tek yazmış. Buda kriptoya ilgi duyan topluluğun dikkatini kendinde toplamasına neden olmuş. Güzel başarılar elde etmiş bir kitap kendisi.

  1. Blockchain Revolution

 

Bu kitap tam bir ticaret uzmanı olan Don Tapscott ve oğlu Alex tarafından kaleme alınmış. Revolution Türkçe’ye değişim veya evrim diye çevrilir. İşte bu kitapta tam adı gibi paranın ve bankacılık sisteminin nasıl değişeceğinden bahsediyor. Blockchain teknolojisinin sadece parayı değil insanlık geleceğini de nasıl değiştireceğinden söz ediyor. Biraz da olasılıklar üzerinde yoğunlaşan bu kitap bence herkesin okuması gerektiği bir kült.

  1. Altın Kapının Anahtarı Bitcoin – Selcoin

Selcoin Twitter da bir kripto para fenomeni ve geçtiğimiz yıllarda bir kitap yayınladı adıda “Altın Kapının Anahtarı Bitcoin”. Bu kitap tüm kripto paralara ve gelişim aşamasına ışık tutuyor. Fakat en güzel yanı ise acemilikten bu yana yaşadığı deneyimleri ve çoğu yerde bulamayacağınız bilgileri paylaşması. Kripto Para borsaları ve buralarda nasıl işlem yapılır, kaybetmemek için yapacağınız şeyleri tek tek sıralamış. Bu sektörde yıllarını harcamış bir kişi olarak selcoin’i twitterdan da takip edebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse kendi edindiği deneyimler ile portföyünüze nasıl yön vermeniz gerektiğinden bahsediyor. Özellikle twitter ve youtube kanalında yatırımcı takipçileri ile fikirlerini paylaşıyor. Yeni gelen yatırımcılara ise altın değerinde öğütler vermeyi ve onların zararsız bir şekilde piyasada tutunmasını amaçlıyor.

 

  1. Kripto Para Çağı

Kripto Para Çağı isimli kitap bitcoinin zaman içindeki yükselişini ele alıyor. Ayrıca bir bitcoin yatırımcısının hatalarına ve kazançlarına da yer veriyor.  Günlük al sat yaparken veya uzun dönem yatırımcısı olurken nasıl hatalar yaptığını bize anlatarak bizimde bu hatalara düşmememiz gerektiğini belirtiyor. Oldukça fazla finans uzmanı tarafından övgüyle bahsedilen bu kitap okumaya değer diye düşünüyorum.

Bu yazımda da Kripto paralar, bitcoin ile ilgili kitaplar yani bitcoin kitap konusuna değinmeye çalıştım. Umarım yararlı bilgiler vermiş ve sizi biraz olsun aydınlatmışımdır. Sorularınız olursa bana aşağıdan yorum kısmından sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum.

Diğer Yazılarım:

Bitcoin Kazandıran Mobil Oyunlar 2022

Chromia CHR Coin Yorum ve Geleceği 2022

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general