Çocuğunuzun Büyük Kas Becerileri Nasıl Gelişir?

Çocuklar ince motor becerileri ile birlikte kas gelişimini öğrenir ve büyüdükçe tamamlarlar. Çocuk gelişiminde, çocuğunuzun büyük kas becerileri nasıl gelişir? konusu merak edilen konulardan biridir..

Kas Gelişimi

Bir çocuk vücudunda altı yüz ve daha fazla kas bulunmaktadır. Bu kaslar konusunda çocuğunuzun büyük kas becerileri nasıl gelişir? konusu araştırılmadan önce kasların ne işe yaradığı bilinmelidir; kitap dolu sırt çantalarını taşımalarına, atlamalarına koşmalarına kaslar vesile olmaktadır.

Çocuklar kasları güçlendikçe daha çok aktivite yapabilirler. Kas gücü artan çocuklar, kas kütlesi yoluyla koordinasyon yeteneği kazanır ve vücut ağırlıklarını arttırır. Ayrıca boyları da uzar. Koordinasyon yeteneği ile sağlanan başka bir yarar ise , motor becerilerinin gelişimini sağlanmasıdır. Bu becerilerin sağlanması bir çocuğun büyük ve küçük kas hareketlerinin yardımıyla oyuncaklarını, spor ekipmanlarını vs.hareket ettirmesine yardımcı olur.

Kas Gücü ve Kaba Motor Becerileri

İyi öğrenilmiş motor yetenekleri ile Kas Kontrolleri ve ince motor yetenekleri gelişimi orta çocukluk döneminde daha belirli hale gelmesi ile başlar. Bu genellikle çocukların spor yapmaya ve hatta kendi başlarına oynamaya başladığı dönemlerde ortaya çıkar.

Çocuklar denge yeteneklerini test etmeye ve kaslarını farklı biçimlerde kullanmayı öğrenmeye başladıkça, atlama, tırmanma ve dengeleme yeteneğinde bir fark göreceksiniz. Çocuklar kas hareketlerini kaslarını kontrol etme yöntemi ile öğrenir.

Yürümeye başlayan bir çocuk, bir nesneyi bir yerden bir yere hareket ettirmek, onunla oynamak veya yiyecek bir nesne ise onu yemeye çalışması için el kaslarını kullanacaktır. Bir süre sonra, aynı çocuk onu almak için birden fazla parmak kası kullanmaya başlayacaktır.

Son olarak, bu çocuk meyveleri kontrollü bir biçimde tutmak ve yemek için işaret parmağını ve baş parmağını kullanabilecektir. Bu durum, ince motor hareketlerinin geliştiğinin ve daha hassas hareketler gerçekleştirebileceğinin işaretidir.

Çocuklarda Boy ve Kiloya Bağlı Kas Gelişimi

Büyüme döneminde çocuğunuzun büyük kas becerileri nasıl gelişir? İlkokul veya ortaokul dönemlerinde kızların erkeklerden daha uzun göründüğü bilinen bir durumdur. Bu büyüme ve kas gelişiminde normal bir durumdur.

Kız çocukları dokuz ya da on yaşına kadar daha kısa olma eğilimindedir ve daha sonra boyları yükselir, erkekler kızlara göre daha geç uzarlar. Kızlar bu büyümeye daha erken başlar ve erkekler daha sonraki yaşlarda büyürler. Bu boy ve kilo dalgalanmaları ile birlikte kas gelişimi izlenir.

Güç ve Dayanıklılık Nedir?

Pratik açıdan kas gücü çocuğun ne kadar güçlü ve kas dayanıklılığı çocuğun kaslarının ne kadar süre çalışabileceği ve çocuğunuzun büyük kas becerileri nasıl gelişir? konusuyla doğrudan ilgilidir. Daha spesifik olarak:

 • Kas gücü, dirence karşı kuvvet uygulama yeteneğidir.
 • Kuvvet uygulamak, eklemlerin veya vücudun hareket ettiği anlamına gelebilecektir.

Elinde nesne taşıyan bir çocukta pazılar daralır, ancak kollar ne yükselir ne de alçalır çünkü hareket söz konusu değildir. Buna izometrik kasılma denilmektedir. Kaslar kasıldığı zaman ve pazı kıvrımı gibi bir eklemde hareket olduur ve bu izotonik kasılmadır.

Kas dayanıklılığı, bir kas veya kas grubunun tekrar tekrar kuvvet uygulama yeteneğidir. Kas dayanıklılığı, kas güçlerine benzerdir, çünkü hareketleri başlatmak için güç gereklidir, ancak çoklu çabalar için devam etmesini sağlayan kas dayanıklılığı kapasitesidir.

Güç ve Dayanıklılık Nasıl Artırılır?

Güç ve dayanıklılık, çocukların her gün ince motor becerileri (örn. Uygun şekilde kalem tutma, diş fırçalama) ve kaba motor becerileri (örneğin, ağır okul çantaları taşıma, yürüme, koşma, atlama, tırmanma gibi oyun alanı becerileri) gibi işlevleri yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun Büyük Kas Becerileri Nasıl Gelişir?

 • Çekirdek güç oluşturulmalıdır
 • Daha fazla vücut (özellikle gövde) stabilitesi sağlamak için vücudun “çekirdeğini” (yani büyük merkezi kasları) güçlendirilmelidir.
 • Beceriyi öğretmek için fiziksel becerileri bir veya iki adım bileşenlerine basitleştirin ve daha sonra beceri bütünüyle yapılabilene kadar yavaş yavaş ek bileşenler ekleyin (örn. Atlama – bir adımla başlayın, ardından bir atlama ekleyin).
 • Dayanıklılığını artırmak için aktivite süresini ve yoğunluğunu kademeli olarak artırmak gerekir.
 • Sporu eğlenceli hale getirmek gerekir: Tüm ailenin katılabileceği veya çocukların arkadaşlarıyla bulunduğu faaliyetleri seçin ve fiziksel olarak çok çalıştıklarının farkında değildirler (örneğin bisiklete binme, yürüyüş, buz pateni).
 • Egzersiz rutinleri yaptırın: Ebeveynlerin ve çocukların yoga veya diğer vücut ağırlığına dayalı egzersizler gibi aktivitelere katıldıkları belirli bir zaman geçirin. Rutine girdikten sonra bakımı daha kolaydır. Ödüller: Tamamlanan her egzersiz veya egzersiz etkinliği için bir ödül tablosu kullanın.

Hangi Faaliyetler Gücü ve Dayanıklılığı Artırmaya Yardımcı Olabilir?

Atlama veya doğrudan görev / beceri uygulamasını teşvik eden diğer oyunlar oynatılabilir.

 • İttirme: Bunlar bir duvara, yükseltilmiş bir masaya, ellere ve dizlere ve daha sonra zeminde ayak parmaklarına kadar derecelendirilebilir. Bu, büyük miktarda kas içeren bir aktivitedir, bu nedenle bu bir aktivitenin faydaları muazzamdır.
 • Engel Parkuru: Yaşa uygun engel kursu tamamlama dayanıklılığı geliştirir.
 • Yüzme: çocuk sudaki dirence karşı sürekli olarak çalıştığı için güç ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olan tüm bir vücut aktivitesidir.
 • Hayvan yürüyüşleri: Yengeç, kurbağa, ayı veya solucan gibi çeşitli hayvanlar gibi davranmak, bunların hepsi çocuğun vücut ağırlığını direnç olarak kullanır.
 • Fasulye torbaları: Fırlatma sırasında bir fasulye torbasının ek ağırlığı, güç ve dayanıklılığın gelişmesine yardımcı olur.
 • Balon tenisi: Bu aktivite omuz kaslarını kullanır ve çocuk tekrar tekrar omuz yüksekliğinin üstündeki balonu tekrar partnere “vurduğunda” dayanıklılık geliştirir.
 • El arabası yürüme yarışları: (çocuğun ellerinde “yürüdüğü” ve yetişkinlerin ayaklarını yere tuttuğu) üst vücut gücünü geliştirmek için iyi bir yöntemdir.

Bu türlü aktivitelerle çocuğunuzun büyük kas becerileri nasıl gelişir? konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general