Duştan Sonra Bakım Neden Önemlidir?

Duş kişinin temizlik amacıyla yaptığı bir eylemdir. Bu temizlik eylemi su altında, gerekli temizlik malzemeleri eşliğinde yapılır. Akan su ile duş alınması önerilmektedir. Temizliğin sağlanabilmesi için özellikle büyük şehirlerde, kirli yerlerde yaşayanlar için günlük duş alımı önerilmektedir. “Duştan sonra bakım neden önemlidir?” sorusu bu konuda en çok sorulan sorulardan biridir. Duş alımı sonrasında bakım da cildin korunması için önem taşır.

elitbahis

Cilt dokusunun beslenmesiyle ilgili birçok bilimsel çalışma vardır. Bilimsel çalışmalar ışığında duş sonrasında bakımın önemli olduğunu görüyoruz. Özellikle kir ve diğer ürünlerin birikiminin temizlenmesi aracılığıyla açılan gözenekler bu bakımda önemli bir role sahiptirler.

Duş Sonrası Hangi Reaksiyonlar Oluşmaktadır?

Duş sonrasında, suyun sıcaklığı dahilinde reaksiyonlar meydana gelmektedir. Eğer sıcak bir suyla duş alınmışsa basit fizik kuralları gereği bir genleşme meydana gelecektir.

Bu durum da hücreler arası mesafenin mikron düzeyinde artışlarına, kas relaksasyonlarına sebep olacaktır. Bu gevşeme reaksiyonları ise emilim oranını artıracaktır. Soğuk suyla alınan duşlarda ise bir daralma söz konusu olacaktır. Yapılar birbiri ile yakınlaşacak, büzüşeceklerdir. Hacim ihtiyacı duyan vücut yapıları bu durumda düşük yoğunluktaki ürünlerle desteklenerek bakım tamamlanabilir.

Duş Sonrası Bakım
Duş Sonrası Bakım

Sıcak ya da Soğuk Duş

Sıcak ya da soğuk duş birbirinden temel özellik olarak ayrılmaktadır. Basit fizik kuralları gereğiyle birinde genleşme birinde ise büzüşme olmaktadır. Burada suyun sertliği ve suyun mineral içeriği de önem arz ederler. Sıcaklık ne olursa olsun uzun süren bir su ile temas sonrasında büzüşmelerin olduğu gözlenir. Bunun sebebi cilt dokusunun sıvı kaybıdır. Yoğunlukları eşitleyebilmek adına sıvı kaybeder.

Bakımda kullanılan az yoğunluklu sıvı bazlı maddeler ile cildin beslenmesini sağlamak, içerik düzenini ayarlamak mümkündür. Bu sayede cildin sahip olduğu normoanatomik yapı yeniden elde edilebilir. Kollajen yapılar desteklenerek fibrotik yapılar önlenebilir. Yani genç bir cilt sağlanabilir. Cildin yaşlanmasının, sarkmaların, buruşmaların önüne geçilebilir. Ayrıca cildin parlaklığı, yumuşaklığı, esnekliği korunabilir.

Duş Sonrası Bakımın Avantajları

Duş esnasında kullanılan temizlik malzemeleri ile porlarda açıklık sağlanabilmektedir. Ciltte küçük hücre topluluklarının arasında yer alan, %5 gibi bir oksijen değişiminin söz konusu olduğu porlar önemli yapılardır. Bu yapılar sayesinde vücudun en büyük organı olan cilt nefes alabilmektedir. Canlı dokulardan oluşan bu ciltte duş sonrasında değişiklikler meydana gelmektedir.

Bunlar şu şekilde sayılabilir:

 • Porlar açılır
 • Deri gerginleşir/genleşir
 • Su ve mineral içeriği suyla uzun süre temas nedeniyle düzenlenir
 • Kirlerden arındırılır

Bu işlemler haricinde değişiklikler de söz konusu olabilmektedir. Doğru bir içeriğe sahip krem ya da benzeri ürünlerle etkin bir bakım yapmak mümkün olmaktadır.

Duş Sonrası Bakımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duş sonrası bakım için önemli hususlar vardır. Bu noktalara dikkat edildiğinde daha costefektif yani daha verimli bir iş yapmak mümkün olmaktadır.

Duş alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında şunları söylemek mümkündür:

 • Uygulanacak maddenin üzerindeki talimatları uygulamak gereklidir.
 • Duşta temizlenme, arınma işlemleri özenle yapılmalıdır.
 • Açık porlara uygulanan bakımın daha efektif bir süreç yürüttüğü unutulmamalıdır.
 • Uygulanacak maddenin düşük de olsa alerjik reaksiyon yapma ihtimaline dikkat edilmelidir.

Duş sonrası bakım için dikkat edilmesi gereken çokça madde sayılabilir. Ancak öne çıkan özellikler bu şekilde listelenebilir. Her yapının kendine ait biyokimyasal yapı ve mineral yapısı farklıdır. Bu kapsamda kullanılacak ürünler de farklılık göstermelidir. Tırnak bakımı için kullanılacak ürün ile saç bakımı için kullanılacak ürün aynı etken maddeler ile etki gösteremez. Buna dikkat etmek ilgili dokunun sağlığı açısından önemlidir.

Cilt Bakımı

Duş sonrası çokça ilgi gören konulardan birisi cilt bakımıdır. Cilt bakımını önemseyen kişiler cildine uygun seçim yaparak o ürünleri sürmelidirler. İyi bir temizliğin ardından deri dokusunun geçirgenliği ve emme oranları artmaktadır. Bu da ürünün hızla emilmesini sağlamaktadır. Ayrıca iyon dengesi kapsamındaki faktörler de yağ bazlı kremlerin ve diğer maddelerin emiliminde rol oynamaktadır. Tüm bu bilgiler değerlendirildiğinde cilt bakımı cildin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu bakımın efektif olabilmesi için cildin özellikleri iyi bir şekilde bilinmeli, buna uygun tercihler yapılmalıdır.

Saç Bakımı

Saç bakımı özellikle uzun ve çabuk yağlanan saçlar için neredeyse zorunlu bir işlemdir. Bu işlem sayesinde kolay yıpranan, çabuk yağlanan saçlar hacim ve güç kazanabilmektedir.

Saç bakım ürünlerinin seçiminde şu kriterlere özellikle dikkat edilmelidir:

 • Saç uzunluğu
 • Saç yapısı
 • Boya varlığı
 • Çabuk yağlanma
 • Kepek problemleri
 • Kolay yıpranma

Yukarıda listelenen özelliklere sahip olan saçların özel bir bakıma ihtiyaç duyması söz konusudur. Bu kriterlerdeki değişiklikler sonrasında saç bakımı neredeyse zorunlu hale gelebilmektedir. Uzun ömürlü, yıpranma karşıtı ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede saçların korunması mümkün olabilmektedir. Saç bilindiği üzere keratin yapılı bir üründür. Ancak içerisinde onlarca vitamin ve mineralin dengesi ile kurulu bir yapısı söz konusudur. Bu durumun önemsenmesi de saç bakımının efektivitesini artıracaktır.

Püf Noktalar

Vücut bakımında dikkat edilecek noktalar çokça sayılabilir.

Bunlardan birkaçı şu şekilde listelenebilir:

 • Duş sonrası yapılması avantajlı bir tablo oluşturur.
 • Cilt yapısının bilinmesi ile ürün seçimi daha etkin yapılabilir.
 • Cilde uygun ürünlerin seçilmesi avantajlı bir tablo oluşturur.
 • Saç yapısının ve özelliklerinin bilinmesiyle alınan ürünler daha etkin bir kullanım oluşturur.

Dikkat edildiği takdirde bakım vücudun rejenerasyon yeteneğini artıracak bir eylemdir. Cilt, saç, tırnak ya da birçok yapının bakımı söz konusu olabilir. Bakım düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bir yapının bozulmasını beklemeden bakımlara başlamak o yapının bozulmasını geciktirecektir.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general