Eter Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Merhaba sevgili okuyucularım siteme hoş geldiniz bugün sizlerle Eter nedir ve nerelerde kullanılır konulu yazımı paylaşıyorum. Kullanım alanı oldukça yaygın olan bu kimyasal bir o kadar da tehlikelidir, şimdi isterseniz yakından bir göz atalım. Keyifli okumalar dilerim.

Eter, en çok tıp sektöründe kullanılan bir maddedir. Tıptaki adı ise Narkotizan yani uyutucudur. Neden tıp diye soracak olursanız eter antiseptik bir özelliği var ve dezenfekte etmekte kullanılır. Yani alkol yerine de kullanılır diyebiliriz. Tıp aletlerinin (neşter, iğne vb.) eter ile dezenfekte edilebilir. Eter yağ çözer, leke çıkartır bu yüzden sanayide kullanıldığı görülür. Özellikle oto tamircileri ellerine bulaşan gres yağını eter ile çıkarır. Boyacılarında istenmeyen boya lekelerini çıkarmak için eter kullandığı da oluyor. Oto yıkamacılar araç koltuklarına bulaşan inatçı lekeleri çıkartmak için eter kullandığı da görülmektedir. Evde ev hanımlarının kullanması için oldukça tehlikeli bir kimyasal olduğunu buradan belirtmek isterim.

Eter çocukların kullandığı oyuncak araba motorlarında yakıt olarak da kullanılmaktadır. Bazı içten yanmalı motorlarda da kullanıldığı görülmektedir.

Bazı zamanlarda fidan aşısı yaparken eter kullanıldığı da görülür, aşı yapılacak yer kesildiğinde dezenfekte etmek için eter dökülür ve aşı yapımına başlanır. Eter uçucu ve yanı bir madde olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır. Eğer kapağı açık bir kapta muhafaza ederseniz buharlaşacak ve havaya karışacaktır. Buda sizi zehirleyebilir. Eteri kesinlikle kapağı kapalı kaplarda ve serin yerlerde muhafaza edin. 20 derece sıcaklıkta gaz haline geçer. Özellikle çocuklardan uzak tutularak kazalara sebebiyet verilmemesi gerekir.

Eter Formülü Nedir?

Bu Yazıda Karşılaşacağınız Konular

Eter İle İnsan Bayıltmak?

Evet geldik insanların en çok merak ettiği konuya sizden ricam bu yazacaklarımı çok iyi okuyun ve eter maddesini sakın hafife almayın. Evet eter ile insan bayıltılır bu doğru fakat göründüğü kadar masum değil. Yani sizin televizyonlarda izlediğiniz gibi pamuğa eter döküp insana koklattığınız gibi mışıl mışıl uyumuyor. Aksine onu öldürüyor evet doğru duydunuz öldürüyor. Eğer bir pamuğa eter döküp birinin solunum yoluna bastırırsanız bu onun için pekte masum bir şey olmayacaktır. Eğer etere maruz kalan kişinin kronik solunum hastalıkları varsa bu onun için felakete dönüşecektir. Örneğin Astım gibi. Peki eter insanı nasıl öldürüyor diye soracak olursanız onu da cevaplayalım.

Bakın 20 Temmuz 2015 Pazartesi günü gazetelerin yaptığı haberde bir iş adamının eter ile nasıl öldüğünü anlatıyor. İş adamının şoförü patronunu kaçırmaya çalışmış ve pamuğa döktüğü eteri adama koklatmış. Adamın uyuduğunu sanan çete üyeleri saatler sonra uyanmayan adamdan şüphelenmiş ve kontrol etmişler. Adamın nefes almadığını gören çete üyeleri korkarak hastane önüne bırakmışlar iş adamını.

Otopsi raporunda bayıltmak için kullanılan eterin miktarı fazla kaçınca solunum yolları tıkanmış ve kalbi durduğu tespit edilmiş. Profesör doktorun verdiği röportajda da eterin masum bir kimyasal olmadığını, kalp ritimlerini bozduğundan ve ölüme sebebiyet verdiğinden bahsetmektedir. Sağlıklı insanlarda bile çeşitli solunum problemlerine ve kalp problemlerine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden eter kullanmaktan kaçının ve verebileceği hasarları göz önüne alınız.

Eter Nerede Satılır?

Eter nerede satılır diye oldukça sık soru soruluyor bu konuya da bir açıklama yapalım. Eter maddesine ulaşmakta sınırlandırma olsa bile çeşitli internet sitelerinde satışı yapılmaktadır. Eğer etrafınızda boya malzemeleri satan bir nalbur varsa oradan da temin edebilirsiniz. Henüz hiç eter almamış kullanmamış biri olarak kaç para olduğu veya satın almak için bir rapor vb. gerekiyor mu onu da bilmiyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi bu kimyasaldan uzak durmak belki de en iyi seçenek olacaktır. BKNZ: n11

DİĞER YAZILARIM:

Paribu Güvenilir Mi?

En Büyük 10 Sanal Para Borsası 2022

Balancer BAL Coin Yorum – 2022 Güncel

Etiketler:

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general