Gezmek Mi? Okumak Mı?

Yıllardır en çok duyduğumuz sorulardan biri. Tahmin etmişsinizdir. Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Buna pek çok klasik cevap da verildi. Yalnızca gezmek veya yalnızca okumak. Ama belki de en güzeli, gezerken okumak oldu. Peki, sizce de öyle mi? Gezmek mi? Okumak Mı? Hangisi daha önemli? Ya da bizim tabirimizle, hangisi kaliteli? Şimdi size biraz bu konuyla ilgili bilgi vermeye çalışalım.

elitbahis

Çok Gezmek Mi? Çok Okumak Mı?

İnsanlığın var olduğu günden beri var olan iki kavramdan bahsediyoruz. Çünkü her iki kavram da insanların gelişimi, fark edişi, hayata bakışı ve daha pek çok faktör için etkili. Bu nedenle ne gezmek, ne de okumak diyebiliriz. Zaten beynimizin bu yönde bir düşüncesi de var. Peki, nedir bu düşünce? Elbette ki her ikisine de ihtiyacı olduğu. Çünkü beynin işleyişi çok çetrefillidir. Bu nedenle bazı durumları okuyarak algılayan beyin, bazı durumları görerek algılar. Bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterir. Ancak öncelikle size bu konuyu daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

  • İnsanlar gördüklerini daha rahat hatırlar. Bu genellikle böyledir. Bu nedenle gezmenin daha değerli olduğunu söylerler. Tabi ki genelde okumayı sevmeyenler J Kızmayın, genelde J
  • Okumak ise farklı bir boyut. İnsanın; anlama, kavrama, çözüm üretme, yol haritası çizme ve plan yapma gibi pek çok yeteneğini okumak geliştirir. Bu nedenle de okumak fiilinin daha değerli olduğu söylenebilir. Ancak çok okuyan insanlar, gezmenin de değerini kavrarlar.
  • Peki, Hangisi Kaliteli olarak biz ne diyoruz? Elbette ki okuduğunuzu gezmeniz veya gezdiğinizi okumanız. Çünkü bir şeyi hiçbir şekilde yalnızca okuyarak veya yalnızca gezerek öğrenemezsiniz. Bu nedenle her ikisine de eşit derecede değer vermeniz gerekir.

Gezerken okumak, seyahat halindeyken okumak fiilini anlamlandırmaz. Daha çok hem okuyup, hem de gezmeyi anlatır. Bu nedenle bizler de diyoruz ki; okuduğunuz yeri gezin, gezdiğiniz yeri okuyun.

Çok Gezen Mi Bilir? Çok Okuyan Mı?

Aslında burada bahsettiğimiz konu bilmek değil, fark etmek. Ancak beyin odakları da bu iki fiil için kendine pay ayırmıştır. Bu payı detayları ile edinmeniz çok önemli olur. Biz bu konuya bir de şu gözle bakıyoruz.

  • Gezerken pek çok şeyi görür ve yalnızca orada yazanlar çerçevesinde öğrenirsiniz. Yani bilmek değil de, görürsünüz.
  • Okurken ise bilirsiniz. Ancak bu sefer de göremezsiniz. Peki, öğrenmek için her ikisine de gereksinim duyulur mu? Elbette.
  • Gezdiğiniz yeri bir de güvenilir kaynaklardan okursanız, işte o zaman tam anlamı ile öğrenmiş olursunuz. Ya da okuduğunuz bir yeri gezdiğinizde.

Hangisi Kaliteli olarak sizlere gezmek mi? okumak mı? sorularını bu şekilde cevaplandırmaya çalıştık. Umarız aradığınız cevaplara yakışır bir metin hazırlama şansına sahip olabilmişizdir. Sağlıcakla kalmanızı temenni ediyoruz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general