Hamilelikte Korona Virüsten Korunma

Halen COVID-19’un hamile insanları diğerlerinden farklı etkilediğini gösteren hiçbir veri olmamasına rağmen, hamile insanların hamile olmayan insanlardan diğer solunum virüslerinden hastalanma riski daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bazen, bu anne veya çocuk için olumsuz sonuçlara neden olur. Bu nedenle, hamileyseniz, hastalanma riskinizi azaltmaya dikkat edin.

hamilelikte korona virüsten korunma konusunda şunlara dikkat edilmelidir:

  • Sosyal mesafeyi uygulayın. Hasta veya virüse maruz kalan insanlardan kaçının.
  • Evde kalın ya da evinizde yaşamayan insanlardan en az 6 metre uzakta kalın.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla sık sık yıkayın (veya çocuklarınızın ellerini yıkamasına yardımcı olun), özellikle: Çocuklar da dahil olmak üzere diğer insanlara dokunduktan sonra; Evinizin dışındaki yüzeylere veya dışarıdan evinize getirdiğiniz eşyalara dokunduktan sonra;
  • Banyoya gittikten veya çocuk bezini değiştirdikten sonra; Burnunuzu üfledikten, öksürdüğünüz veya hapşırdıktan sonra; Kirli çamaşırları kullandıktan sonra; Yemek yemeden veya hazırlamadan önce; ve Emzirmeden veya süt ifade etmeden önce. Her zaman gözle görülür derecede kirli olduklarında ellerinizi yıkayın.

Öksürürken Dikkat Edilmeli

Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı bir mendille örtün, dokuyu çöp kutusuna atın ve sonra ellerinizi yıkayın. Veya dirseğinize öksürün ve ellerinizi temizleyin.

Temizleme ve Dezenfekte

Sık dokunan yüzeyleri ve nesneleri (örn. Telefonlar, kişisel elektronik cihazlar, uzaktan kumandalar, masalar, tezgahlar, ışık anahtarları, kapı kolları ve dolap tutamakları) temizleyin ve dezenfekte edin. Belirli bir süre sonra kimyasalların durulanması için talimatlar dahil olmak üzere dezenfektanları güvenli ve etkili bir şekilde kullanmak için talimatları takip ettiğinizden emin olun.

Ayrıca, ürünleri çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Etiketi veya talimatları izleyerek yıkanabilir peluş oyuncaklar da dahil olmak üzere eşyaları yıkayın. Maddeler için en uygun su ayarını kullanarak çamaşırları yıkayın ve mümkünse çamaşırları tamamen kurulayın. Hasta bir kişinin kirli çamaşırları diğer insanların çamaşırlarıyla yıkanabilir, ancak kirli çamaşırları kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Maske Kullanımı

Çocuklar, ebeveynler, hamileler ve diğer bakıcılar için kumaş yüz kaplamaları hamilelikte korona virüsten korunma yöntemlerinde önemlidir; 2 yaş ve üstündeki herkesin, toplumun dışındayken burun ve ağızlarını örten bir bez kaplama giymesi önerilir.

Boğulma tehlikesi nedeniyle, 2 yaşından küçük bebeklere veya çocuklara bez yüz kaplamaları koymayın. Kumaş yüz kaplamaları da nefes darlığı olan, bilinçsiz, hareket edemeyen veya başka türlü yardım almadan yüz örtüsünü çıkaramayan kişiler tarafından giyilmemelidir.

Ebeveynler ve diğer bakıcılar, bir bez yüz kaplaması takmanın sosyal mesafe, sık sık el yıkama veya diğer günlük önleyici eylemlerin yerini almadığını akılda tutmalıdır lütfen diğer önleme adımlarını uygulamaya ek olarak bez yüz kaplamasını da giyin.

Bir bez yüz kaplaması sizi, kullanıcıyı korumak için tasarlanmamıştır, ancak virüsü başkalarına yaymanızı engelleyebilir. Bu özellikle enfekte olsanız da COVID-19 belirtileri yoksa özellikle önemlidir. Tıbbi yüz maskelerinin ve N95 solunum cihazlarının sağlık personeli ve diğer ilk müdahale ekipleri için ayrıldığını lütfen unutmayın.

Hamilelikte Corona Riski

Hamilelik sırasında COVID-19 riski COVID-19 hakkında bildiklerimize dayanarak, hamile insanların hamile olmayan yetişkinlerle aynı COVID-19 riskine sahip olduklarına inanılmaktadır. Ancak, bilinmeyen çok şey vardır. Gebe insanların COVID-19’a benzer virüslerle ve influenza gibi diğer viral solunum yolu enfeksiyonlarıyla enfekte olduklarında daha yüksek ciddi hastalık riski yaşadıkları bilinir. Ayrıca hamile insanların vücutlarında bazı enfeksiyon riskini artırabilecek değişiklikler olduğunu da bilinir.

Bu nedenle, hamileyseniz, kendinizi mümkün olduğunca hastalıklardan korumaya çalışmanız her zaman önemlidir. Hamilelik ve bebek için riskler COVID-19’un hamilelik ve bebek üzerindeki riskleri hakkında hala çok şey bilinmemektedir. Hamilelik sırasında anneden çocuğa COVID-19 bulaşması pek olası değildir.

Bununla birlikte, doğumdan sonra yenidoğan, bebeğin annesi veya diğer bakıcılar da dahil olmak üzere enfekte bir kişiyle yakın temas halinde olduktan sonra enfekte olabilir. Sınırlı sayıda yayınlanan rapora göre, az sayıda bebek doğumdan kısa bir süre sonra virüsün pozitifliğini test etmiştir.

Bununla birlikte, bu bebeklerin virüsü doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra alması bilinmemektedir. Gebeliklerinin sonlarında COVID-19 için pozitif test eden annelerden doğan bebeklerde erken doğum gibi az sayıda başka sorun bildirilmiştir. Ancak, bu sorunların virüsle ilgili olup olmadığı bilinmemektedir..

Hamilelik ve Sonrasında Korunma

Corona salgını sırasında hamilelikte korona virüsten korunma için doğum öncesi ve doğum sonrası bakım önemlidir. Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra kendinize ve bebeğinize dikkat etmek önemlidir.

  • Doğum öncesi bakım randevularınızı veya doğum sonrası randevularınızı atlamayın. COVID-19 nedeniyle randevunuza gitme konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşün.
  • Sağlık uzmanınıza, sağlıklı hastaları hasta olanlardan ayırmak için nasıl adımlar attıklarını sorun. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları bazı ziyaretleri iptal etmeyi veya ertelemeyi seçebilir. Diğerleri belirli randevuları telefon veya video üzerinden randevu olan teletıp ziyaretlerine geçirebilir. Bu kararlar, toplumunuzdaki koşullara ve bireysel bakım planınıza bağlı olacaktır. Acil bir tıbbi sorunuz varsa sağlık uzmanınızı arayın.
  • Acil bir durumda, 112’yi arayın veya yerel acil servisinize gidin. Araba kullanmıyorsanız, hamile olduğunuzu ve acil bir durum olduğunu açıklamak için acil servise başvurun. Acil bakıma ihtiyacınız varsa sizi COVID-19 almaya karşı korumak için bir enfeksiyon önleme planı olmalıdır.

COVID-19 nedeniyle acil bakım almayı geciktirmeyin. Hamilelik sırasında aşılar ve COVID-19 salgını COVID-19’a neden olan virüse karşı korunacak herhangi bir aşı olmamasına rağmen, rutin aşılar sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. Hamilelik sırasında grip (grip) ve Tdap aşıları gibi bazı aşılar almak sizi ve bebeğinizi korumaya yardımcı olabilir. hamilelikte korona virüsten korunma çocuk ve kişi sağlığı için oldukça önemlidir.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general