Kırışıklıklar Nasıl Geçer?

Yaş ilerledikçe yüzdeki kırışıklıklar artmaya başlar ve yüzünde kırışıklık oluşmaya başlayan kişiler kırışıklıklar nasıl geçer sorusuna yanıt aramaya başlar. Yüzdeki kırışıklıkların geçmesi için yapılası gereken ilk iş; yüzün devamlı olarak nemli bir hale getirilmesidir.

Kırışıklık oluşmaya başlayan kişilerin, devamlı olarak, cilt bakımlarını yapmaları gerekmektedir. Haftalık olarak da cilt maskeleri, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Cildi canlı ve taze tutmanın en önemli yolu; düzenli olarak cilt bakımlarını en iyi şekilde yerine getirmektir.

Kırışıklıklar Geçirme
Kırışıklıklar Geçirme

Kırışıklık Nedir?

Yaşlanmanın bir belirtisi olan kırışıklıklar, vücutta kolejen maddesinin azalması ile meydana gelmektedir. Kırışıklıklar özellikle, yüz boyun bölgesinde kendisini göstermeye başlar.

Kırışıklığın en belirgin olarak kendisini gösterdiği yerler ise şöyledir;

 • Göz çevresi
 • Alın kısmı
 • Dudak çevresi
 • Boyun bölgesi

Kolejenin azalması ile meydana gelen kırışıklıklar, bazı kişilerde genetik olmaktadır. Ailesinde erken kırışıklık olan bireylerinde, erken bir zamanda kırışıklığa yakalanacağı sağlık uzmanları tarafından söylenmektedir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de, kırışıklığa yol açan en büyük faktördür.

Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Kırışıklıkları önlemek için birçok ürün ve doğal imkan mevcuttur. Öncelik olarak, kırışıklık belirtisi gösteren kişilerin düzenli olarak cilt bakımlarını yapması gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanan kişilerin ise, bu ürünleri bırakması veya azaltıp, erkenden düzenli cilt bakımına başlaması gerekmektedir.

Kırışıklıklar
Kırışıklıklar

Kırışıklığı önlemek isteyenler için bakım ve koruma yolları şöyledir;

 • Düzenli olarak cilt bakımı
 • Göz çevresi için uygun kremler
 • Nemlendirici ve bakım kremleri
 • Cildi güneşten koruma
 • Düzenli olarak su tüketimi
 • Düzenli uyku
 • Düzenli ve sağlıklı besin takviyesi
 • Sigara ve alkol bırakımı veya azaltımı

Bu yolları deneyen kişilerin ciltleri sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Sağlıklı ve uzun ömürlü cilde sahip olan kişilerin yüzlerinde ve ciltlerinde kırışıklık oluşmamaktadır.

Yüzdeki Kırışıklık Nasıl Geçer?

Yaşlanma belirtisinin en başında yüzde oluşan kırışıklıklar gelmektedir. Yüzdeki kırışıklıkların azaltılması veya yok edilmesi için bir çok imkan mevcuttur. Bu yolları düzenli olarak yerine getiren kişiler yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmuş ve taze bir cilde sahip olurlar.

Bu yollar ise şöyledir;

 • Balık Tüketimi: Balık ile alınan omega 3 yağ asitleri kırışıklığın en büyük düşmanıdır. Ton balığı, Somon, Uskumru ve Alabalık gibi balıklarda bol miktarda Omega 3 bulunmaktadır. Bu yağ asitleri cilt için oldukça faydalı olmasının yanı sıra, cildi besleyerek nemli kalmasını sağlamaktadır. Cildin genç, dolgun ve diri bir hal almasını Omega 3 yağ asidi sağlamaktadır.
 • Yeşil Renkli Besinler: Yeşil renkli besinler A vitaminine sahiptir. A vitamini ise cilt için önemli bir vitamin çeşididir. A vitamini, cilt hücrelerinin güçlenmesini sağlar ve daha parlak bir yapıya kavuşturur. A vitamini genellikle, ıspanak, pazı, brokoli, bezelye ve maydanoz da bulunmaktadır. Bu besinler A vitamini bakımından oldukça güçlü ve zengindir.
 • C Vitamini: C vitamini cildi sıklaştırmaya yarayan bir vitamin çeşididir. C vitamini ile, hem cildin parlaması hem de sık bir görüntüye sahip olması sağlanır. Cildin sık olması da kırışıklığın önüne geçerek, cildi genç gösterir. Cilt tonunu da düzene sokan C vitamini; portakal, limon, çilek, kavun, kivi ve mandalina da bulunmaktadır.

Bu besinlerin yanı sıra, sürekli olarak tekrar edilen mimik hareketleri, ciltte çizgilerin oluşmasını sağlamaktadır. Sürekli kaç çatma, kaş kaldırma ve gözleri kısarak bakma, sürekli yapılan mimik hareketleridir. Bu sürekli tekrarlanan hareketler yüzün erkenden kırışmasına sebep olmaktadır.

Aloe Vera İle Kırışıklık Nasıl Geçer?

Aloe vera bitkisi içerisinde bulundurduğu jel ile, cildin erken kırışmasının önüne geçer. İçinde barındırdığı jel, cildi besleyerek taze ve canlı tutar. Aloe vera kremleri ya da bitkinin kendisi, kırışıklığın bulunduğu yere sürülerek, kırışıklığın önüne geçilmiş olur.

Ellerde Neden Kırışıklık Olur?

Eller, insan vücudunun en önemli parçasıdır. Sürekli hareket olan bu eller, zaman içerisinde hareketten kaynaklı olarak yorulmaya başlar ve kırışıklık oluşturur. Ellerin aşırı derece zorlanması, el ile çamaşır yıkamak, el bakımının düzenli yapılmaması elleri sürekli suyun içinde tutmak ya da sürekli kuru bırakmak ellerin kırışmasına neden olur.

Günlük olarak ellerin bakımının yapılması, nemli tutulması, soğuktan ve sıcaktan korunması, ılık su ile elleri yıkamak ellerin kırışmasının önüne geçmektedir. Ayrıca dolgu ve botoks, el masajı da ellerin kırışmasının önüne geçmektedir.

Alında Oluşan Kırışıklık Nasıl Geçer?

Alında oluşan kırışıklıklar, yüzü yaşlı göstermeye başlar. Alında oluşan kırışıklıktan kolay yoldan kurtulmanın yolları mevcut. Avuç içinin kaş bölesine konularak gerdirilmesi alında oluşan kırışıklığı gidermeye yarar. Gerdirme işlemi yapılırken baş öne eğilir ve kaşlar çatılır. Bu şekilde alında oluşan kırışıklık erken bir zamanda cildi terk edecektir. Bu işlemin günde 3 kez 10’ar saniyeden toplamda 30 saniye yapılması, 3 ayda kırışıklığın gitmesini sağlayacaktır.

Gıdı ve Yanakta Oluşan Kırışıklıklar

Gıdı ve yanakta meydana gelen kırışıklıklardan kurtulmak için çözüm yolu mevcuttur. Bir adet yemek kaşığı ile bu kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür. Yemek kaşığı dudaklar arasına alınır. Üst dudak geride alt dudak hafif ilerde olacak şekilde kaşık kaldırılır.

Kaldırılan bu kaşık 3 saniye boyunca bekletilir. Günlük olarak bu hareketin 5 defa tekrarlanması gerekmektedir. Bu hareket gıdıda oluşan kırışıklıkları 1 ay içerisinde en aza indirmeye yaramaktadır.

Yanaklar için ise en uygun yol; balon şişirme yöntemidir. Gün içerisinde 5 kez, yanaklar şişirilir ve 10 saniye kadar bekletilir. Şunu unutmamak gereklidir ki, sık sık bu hareketin uygulanması yanaklarda sarkmalara sebebiyet verecektir.

Göz Çevresi Kırışıklığı

Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, parmak ile giderilmektedir. Gözler; işaret ve baş parmak yardımıyla aşağı ve yukarı gerdirilir. Bu hareket günde 3 defa 10’ar saniye yapılmalıdır. Bu hareket ile 4 ayda göz çevresinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general