Kripto Paralar Düşüşte, En Güvenilir 5 Kripto Para

kripto paralar Kripto para borsasında son günlerde ciddi düşüşler göze çarpıyor. Bu düşüşün nedeni küresel ekonomilerdeki enflasyon sorunu olarak görülüyor. ABD ve AB’de onlarca yıldır görülmeyen enflasyon oranları merkez bankalarının faiz artırımı yapmasına neden oldu. Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen Jackson Hole toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının ardından kripto paralar sert bir düşüşe geçti. Powell, eylül ayındaki faiz indiriminin göstergelere bağlı olduğunu belirtti.

 “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir.”

Bu açıklamalarla birlikte; Bitcoin-20 bin dolar, Ethereum-1500 doların altında seyrediyor. Merkez bankalarının faiz yaptırımının kripto borsalarını çok ciddi etkilediği görülüyor. Kripto paralarda marj aralığı bulunmadığı için para bir anda katlanabilirken bir anda da tamamı kaybedilebiliyor. Bu nedenle şu anda yatırımcıların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Yatırım yaparken stop emirleri konulması şu an tavsiye edilenler arasında. Böylece kayıplarınız en az tutarda oluyor.

Son günlerde gördüğümüz düşüşlerden sonra en çok merak edilenler arasında en güçlü ve güvenilir kripto paraların hangileri olduğu yer alıyor. Sizler için bunları tanıtalım istedik.

En Güvenilir 5 Kripto Para

Kripto paralar birer sanal para birimidir. Fiziksel olarak mevcut değillerdir, dijitallerdir. Kriptografi, yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Dünyanın ilk kripto parası 2008 yılında oluşturulan Bitcoin’dir. Şu anda onu takip eden yüzlerce kripto para birimi bulunmaktadır.

 • Bitcoin (BTC): 2008’de Satoshi Nakamato adlı kişi veya kişilerce oluşturulmuş ilk kripto para birimidir. İnternet üzerinden güvenli bir biçimde güvenli işlemler yapmayı sağlayan dijital paradır. Düzenlemeye vekripto para denetlemeye tabii tutulamadığı için değeri sıfırdan binlerce dolara yükselmiştir. Onun yükselişi ile birlikte birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Piyasa değeri ve ticaret hacmi açısından, arkasından üretilen yüzlere kripto birimi içinden hala en büyüğüdür. Düşük fiyattan alıp yükselişte satılarak kâra geçilir. Güvenilir ve anonim olması ile enflasyon ve çökme riskinin düşük olması onun en büyük avantajlarıdır.
 • Ethereum (ETH): Ethereum, Bitcoin’den sonra şu anda en çok işlem gören 2. kripto birimidir. Ethereum; blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alandakripto para kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir. Yani aslında merkezi olmayan uygulamalar için bir kripto işletim sistemidir. Bitcoinden farkları ise; Bitcoinde yapabileceğiniz işlemler belli iken Ethereum’da çok farklı yazılımlar ile yeni alt coinler üretebilirsiniz. Ethereum çok kolay bir şekilde güvenilir sistemlerden alınıp satılabilir.
 • Binance Coin (BNC): Binance şirketi tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı kripto listesinde bulunur. 2017 yılında Changpeng Zhao (CZ) tarafından kurulmuştur. BNB Coin’in toplam arzı 200.000.000 adettir. Binance platformunun hizmet coini ve BSC ağının yerel coini olmasından dolayı yüksek bir kullanım alanınakripto para sahiptir. İlk zamanlar Ethereum ağı üzerinde çıkarılmış madenciliği yapılamayan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmıştır. Daha sonraları BNB Beacon Chain(bir blok zinciri) ve BNB Smart Chain’in hayata geçmesiyle kendi sistemine ulaşmıştır. İşlem sürelerinin kısa, işlem ücretlerinin ucuz olması en avantajlı özelliklerindendir.
 • Solana (SOL): Bu yıl gösterdiği yükselişle en büyük 5 kripto para arasına girdi. Kullanıcılarına ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizleştirme ve pahalı olmayan uygulama gibi özellikler vaat etmektedir. Bugün 175 dolar seviyesinde el değiştiren Solana, 2021 yılı sonu itibarıyla yaklaşık yüzde 11.600 oranında değer artışına sahip. Solana, kripto para kripto para birimi alanında blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile bilinmektedir.
 • DogeCoin (DOGE): Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından üretilmiştir. Ocak 2014 tarihine gelindiğinde bu para birimi ulaştığı toplam işlem hacmi ile Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimini geride bırakmıştır. İsmini ünlü bir internet karakterinden almıştır. Daha erişilebilir ve dost canlısı bir kripto para olması amacıyla tasarlanmıştır. Piyasası açısından bakıldığında bu para birimi en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip olmasıyla bilinir. Diğer kripto parakripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Yani dolaşımdaki Dogecoin ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.

 

En Güvenilir Şekilde Kripto Para Alımı Nereden Yapılır?

 • Binance
 • BTCTurk
 • Paribu
 • Kraken
 • Bitlo.com
 • FTX
 • Bitpanda
 • KuCoin
 • CoinBase Pro
 • Gate.io
 • Bitfinex
 • Bitstamp
 • Icrypex

 

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general