Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj süngeri kullanımı, kapatıcı ve fondöten kullanımının etki sağlaması adına oldukça önemlidir. Kullanılan makyaj süngerinin yapısı, yumuşaklığı ve kalitesi, makyajın cildinize doğru uygulanmasını kolaylaştırır. Makyaj yapmadan önce süngerinizin hazır olması önemlidir. Sünger kullanımında ise dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Amacında kullanılmayan hiçbir üründen verim alamayacağınızı bilmeniz önemlidir. Doğru kullanım ile ürünleri heba etmeden kullanır ve tasarruf edersiniz. Peki makyaj süngeri nasıl kullanılır?

Makyaj Süngeri Nasıl Olmalı?

Makyaj süngeri tek kullanımlı ya da uzun süreli kullanımlı olarak üretilmektedir. Bazı ürünler içerisinde kullanım adına sünger aplikatörü verilse de birçok ürün markası sünger hediye etmez. Kozmetik olarak yaptığınız harcamanın karşılığını alabilmeniz adına doğru ürünlerle uygulama yapmalısınız. Uzun ömürlü kullanıma sahip olan süngerlerin ise temizliğini yapmanız oldukça önemlidir.

İyi bir makyaj süngeri;

 • Temiz
 • Yumuşak
 • Rahat uygulanabilir
 • Dayanıklı
 • Malzemeyi emmeyen
 • Gerekli malzeme fazlasını içine hapseden
 • Masaj etkisine sahip olmalı

Bu özelliklere sahip bir süngerin uygulaması da oldukça kolay olur. Her işlemde aynı süngeri uygulamanız yeterli renk tonunu almamanızı sağlar. Bu nedenle açık tonlarda kullandığınız süngeri koyu tonlarda kullandıktan sonra temizleme işlemini yapmalısınız. Makyaj süngerinin rahat olması, yüzünüzde dolaştırdığınızda pürüzsüz olarak dağılmalıdır. Yüzünüzü acıtan süngerler, kırışıklığa ve deformasyona sebep olur.

Makyaj Süngeri Kullanmanın Önemi

Bazı ürünler parmak ucu ile uygulanamaz. Uygulansa dahi yeterli etkisi sağlamaz. Boşa harcadığınız makyaj malzemesi ise sizlere külfet olur. Alacağınız malzeme kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, uygulama hataları nedeniyle kötü bir görünüm elde edilmesi muhtemeldir. Makyaj süngerinin kişisel kullanımda olması da önemlidir.

Birçok kişi tarafından kullanılan süngerin düzenli temizliği önemlidir. Cilde uygulama yapmadan önce, biriken kir ve yağın ciltten temizlenmesi, iyi bir makyaj için önemlidir. Aksi halde temizlenmeyen cilde yapılan makyaj kötü ve yağlı bir görünüm sağlar.

Piyasada bulunan birçok markanın ürünleri arasında yer alan;

 • Fondöten
 • Kapatıcı
 • Aydınlatıcı

Bu malzemelerin sünger yardımıyla uygulanması gerekmektedir. Kapatıcı etkiye sahip olan ürünlerin cildinizde kolay dağılması ve güzel bir etki sunması adına makyaj süngeri ayrılmaz bir aparattır.

Makyaj çantanızda bulunması gereken bazı malzemeler vardır. Bunlar uygulama aparatları olan, allık fırçası, makyaj süngeri gibi malzemelerdir. Bu malzemelerin olmaması, makyajınızı doğru yapmamanız anlamına gelir.

Makyaj Süngeri
Makyaj Süngeri

Makyaj Sünger Kullanımı

Makyaj süngerini kullanmak için profesyonel olmanıza ihtiyacınız olmasa da kullandığınız ürünün işinizi kolaylaştırması, önceliğiniz olmalıdır. Aksi halde amatör bir uygulama hemen fark edilir ve bu durum rahatsız edici olur. Doğru kullanım adına makyaj süngerinizde olması gereken bazı özellikler vardır. Aynı zamanda uygulama adımları doğru sünger kullanımını sağlar.

Bunlar;

 • Makyaj süngeri ebatı
 • Makyaj süngerinin ıslak olması
 • Fondöten uygulaması
 • Rötuşlar

Makyaj süngerinde kullanılan bu adımlarla kısa sürede yaptığınız makyajın hakkını vereceksiniz. Kullanım kolaylığı adına birçok kişi sünger ıslatmadan kuru uygulama yapmaktadır. Nemli sünger ise kısa sürede kullanımı kolaylaştıran ve fazlalığı içine hapseden etkiye sahiptir.

Makyaj Süngeri Seçerken Ebata Dikkat Etmek

İyi bir makyaj süngeri seçerken ebat önemlidir. Uygulama alanına uygun ölçüde kullanacağınız makyaj süngeri, sizlere kullanım rahatlığı sağlar. Büyük süngerler ya da yuvarlak formda olan süngerler daha çok likit fondöten uygulamalarında

Makyaj Süngerini Islak Kullanın

Makyaj uygulamasından önce, süngerinizi ıslatmalısınız. Süngerde kuru bir alan kalmadığına emin olmalı ve fazla suyu almalısınız. Süngeri sıkmanız halinde fazla su tahliye olacaktır. Nemli kalan süngeri kullanım için hazır hale getirmiş olursunuz.

Fondöten Uygulaması

Fondöteni az miktarda alarak yüzünüze yavaş yavaş uygulamaya başlayabilirsiniz. Makyaj süngerinizin yuvarlak kısmını bu işlem için kullanabilirsiniz. Dairesel hareketler ya da tampon hareketleri ile cildinize yedirebilirsiniz.

Bu uygulamayı kapatıcı, krem allık ve aydınlatıcı için de yapmanız mümkün. Kullanım süresi oldukça kısa olacağından, gideceğiniz yere hazır olmanız için saatlerinizi harcamanıza gerek kalmayacak.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Uygulama Rötuşları

Makyaj süngeri uygulamasında gerekli işlemleri uygulamanız halinde son dokunuşu yaparak makyajınızı tamamlamanız mümkün. Bunun için parmaklarınızı kullanabilir ve fazla olan alanları son olarak düzeltebilirsiniz. Makyajda özellikle fondöten uygulamasında önemli olan her noktanın detaylı olarak kullanılmasıdır.

Boş alanları ve dokunulmayan alanları muhakkak tespit etmelisiniz. Aynı zamanda kullanımınızda boyun bölgenizi unutmamanız doğal bir görünüm için önemlidir. Kullanacağınız ürün tonunun cildinize uyumlu olması önemlidir.

Makyaj Süngeri Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Makyaj süngerinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar süngerin yumuşak ve kaliteli olmasıdır. Sert süngerlerden kaçınılmalıdır. Islak olarak uygulanan makyaj süngerinde en önemli olan durum ise içerisinde su birikintisi kalmaması ve uygulamada suların cildinizden süzülmemesidir.

Bu durumda kalan su çizgi halinde fondöteni cildinizden akıtacak ve dikey çizgiler sabit kalacaktır. Kullanımda daha dairesel ya da ufak tampon vuruşlar yapmanız, cildinizi deforme etmeyecektir. Kullanılacak malzemeye uygun olarak mutlaka makyaj uygulama bitiminde sihirli parmak uçlarınızdan yardım almalısınız. Bazen bazı noktalara fazla uygulama yapmış olabilirsiniz.

Yeni ürünlerin kalitesi genellikle ince tabakada hızlı uygulamadır. Bu nedenle fazla alanlar kalmaz. Ancak son kontrollerde yine de bunu uygulamak önemlidir. Makyajı doğru yapmanız sizlere kolaylık ve güzellik sağlar. Doğal ve daha estetik bir görünüm için, uygulama tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general