Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri nelerdir sorusu kadınları korkutan bir soru. Ama aslında hayatımızın herhangi bir dönemi gibi, menopozu da olağan karşılamamız gerekiyor. Yaş almak ve yılların geçmesi ile birlikte kadın vücudunda meydana gelen en önemli değişikliklerden birisi de menopozdur. Menopoz dönemi yaklaştığında neler yapmamız gerektiği ile ilgili bilgiler edinip bu dönem hazırlanırsak, kendimizi çok daha iyi hissederiz.

Menopoza Hazırlık Dönemi

menopoza girme yaşı kişiden kişiye değişir. Yaş aralığı olarak 40 ve 50 arası olarak kabul edilen menopoza giriş döneminde genetik faktörler etkilidir. Yani annenizin girme yaşı ve sizin girme yaşınız arasında büyük bir benzerlik olması muhtemeldir. En yaygın menopoz belirtisi sıcak basması ve gece terlemesidir.

Yoğun bir şekilde terleme başladıysa ve de aniden sizi boğacak ve daraltacak denli bir sıcak basması durumu yaşıyorsanız menopoz belirtileri başlamış olabilir. Bununla birlikte adet düzensizliği, adette kaybedilen kanın birden artması ya da çok azalması da muhtemel menopoz belirtileri arasındadır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?
Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Ruh Halindeki Dalgalanmalar

Menopozun bir diğer belirtisi ise, içe kapanma ve can sıkıntısı. Birdenbire kendinizi aşırı mutlu ya da mutsuz hissediyorsanız ve nedeni belirsiz bir şekilde ruh haliniz dalgalanıyorsa bunlar da menopozun etkileri olabilir. Bu dönemde en önemli konu kadının kendisini rahat hissetmesidir.

Çok yoğun bir hayatınız varsa ve ilgilenmeniz gereken çok şey varsa bile rahatlamak için çeşitli yöntemler denemeniz gerekir. Sizi rahatlatan şeylerin özellikle neler olduğunu bulmaya çalışın. Kesinlikle gün içerisinde kendinize vakit ayırın. Bir kahve içmek ya da arkadaşlarınızla görüşmek için daha uzun bir süre harcayın.

Vücudunuzun menopoza hazırlanma dönemi iki ve beş yıl arası kadar bir dönem sürebilir. Bu çok uzun dönemin hepsinde kendinizi mutsuz hissetmemek için neler yapabileceğinizi bir düşünün. Faydalı hobiler edinmek ve size iyi gelen herhangi bir şey yapmak için çabalayın.

Hormonal Denge

Menopozun en önemli etkisi hormonlar üzerindedir. Özellikle yumurtlama ve doğurganlığı etkileyen FSH hormonu gibi hormonların yükselmesi, bazı hormonların ise azalması gibi değişiklikler de sizi bekleyen şeylerdir. Hormonal dengenizin çok fazla alt üst olması ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu yüzden, bazen doktorlar size hormon takviyesi önerebilir. Bu konuda özel olarak doktorunuzla görüşebilirsiniz. Ruh halinize iyi gelecek ve sizin vücudunuzu daha iyi hissettirecek her türlü tedaviye açık olun. Doktorunuzun gözetiminde vücudunuzdaki değişiklerle baş etmeye çalışın.

Regl Döneminin Sona Ermesi

Regl döneminde bir düzensizlik olması başka şeyler nedeniyle de olabilir. Öncelikle rahim yolunda herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol ettirin. Her kadının belirli aralıklarla rahim ağzı hastalıkları ya da meme tomografisi gibi konularda kontrole gitmesi gerekir. Bunları aksattıysanız hepsini tamamlayın.

Pek çoğu sağlık ocağında ücretsiz olarak yapılan sağlık kontrollerinizi tamamlayın. Ardından regl döneminde aralıklar çok açılmışsa ve de artık çok az kan kaybediyorsanız artık menopoz döneminin yaklaştığını düşünebilirsiniz. İlk başta her kadını korkutan bu gelişme aslında oldukça normal. Hatta artık çok kan kaybetme ve regl ağrısı çekmeyeceğiniz için rahatlayabilirsiniz. Tabi doğum kontrol yöntemlerinden kurtulmuş olmanız da cabası.

Kemik Sağlığı

Hormonlardaki değişim ve menopozun hemen kemik erimesi gibi bir sonuca yol açmayacağını bilmelisiniz. Evet ilerleyen yaşın da etkisiyle kemiklerinizde bir değişiklik olması ve vücudunuzda yaşlanma belirtileri görülmesi normaldir. Ama daha sağlıklı kalabilmek için kemik ölçümü yaptırmak ve eğer ihtiyacınız varsa kalsiyum takviyesi almak gibi çözümleri doktorunuza danışabilirsiniz.

Bütün bu sorunlar geri dönüşü olmayan bir ilerlemenin nedeni olabilir. Ancak bazı çareleri vardır. Siz de elinizden geldiği kadar vücudunuzu dinç tutmak ve kendinizi iyi hissetmek için çözümleri değerlendirmelisiniz.

Kilo Alma ve Beslenme

Vücudumuzun yıllar geçtikçe etkilendiği konulardan birisi kilo almak. Ne yazık ki menopozda daha hızlı kilo alma gibi bir sonucu beraberinde getirir. ama bu hemen sizi yıldırmasın. Çünkü uzun süredir yapmayı düşündüğünüz spor ya da yürüyüş gibi aktiviteler varsa artık daha fazla ertelemeyin. Ayrıca menopozla birlikte kesinlikle sağlıklı beslenme düzenine geçmeye çalışın. Bu dönemde vücudunuza yapacağınız en büyük iyilik bu olur. Mesela protein ve kalsiyum miktarını arttırıp karbonhidrattan tamamen vazgeçmeye çalışın. Ya da kompleks karbonhidratlara yönelmeye çalışın.

Öğünlerinizden meyve ve sebzeyi eksik etmeyin, ama özellikle çok şeker içeren meyveleri sık tüketmekten de kaçının. Posalı ve lifli besinleri daha çok tüketmeye çalışın. Bunlar zaten her zaman yapmanız gereken şeyler, ama menopozla birlikte vücudunuzun çok daha sağlıklı beslenmesi gerektiğini unutmayın. Yumurta, süt ve yoğurt gibi beyazlara yönelip, un, şeker ve tuzdan da uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Menopoz Belirtileri
Menopoz Belirtileri

Kuruluk ve Cinsel İsteksizlik

Kadın cinselliği zaten zor bir konudur. Ama cinsel ilişki konusunda isteksizlik ve ilişki sırasında cinsel organda kuruluk menopozun muhtemel etkileridir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu durum geçicidir. Endişelenmenize gerek yoktur. Zor ve stresli bir yaşantınız varsa kendinize vakit ayırıp gerçek anlamda rahatlamaya çalışmak bu sorun için en kesin çözüm yollarından birisi. Mümkün olduğunca kendinize değer verip vakit ayırmaya ve cinsel konularda eşiniz ya da partnerinizle açık açık konuşmaya çalışın. Zamanla kuruluk sorunu geçecektir ve siz de artık korunma derdi olmadan birlikte olabileceksiniz.

Menopoz Hayatınızın Bitmesi Anlamına Gelmez

Eğer daha 40’lı yaşların başındaysanız kesinlikle menopoza girmiş olmakla hayatınızın sona ermeyeceğini de kendinize sık sık hatırlatın. İlk baştaki en rahatsız edici menopoz etkileri zamanla geçecektir. Telaşlanmaya ve hayatınızın sonuna geldiğinizi düşünmenize gerek yoktur. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar sağlıklı olursunuz. Menopoz etkileriyle de en iyi şekilde baş edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general