Pürüzsüz Cilde Nasıl Kavuşulur?

Pürüzsüz ve temiz bir cilde kavuşmak olmak herkesin hayalidir. Öz bakım konusunda hassas olanlar için pürüzsüz bir cilde nasıl kavuşulur? sorusu hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hem kişinin kendisini daha iyi ve sağlıklı hissetmesine hem de hoş bir görünüm elde etmesi için önemlidir. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için pratik ve düzenli bir bakım yapmak yeterlidir. BU nedenle pürüzsüz bir cilde sahip olmak aslında oldukça kolaydır.

Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmak

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hem kadınların hem de erkeklerin vücutları konusunda önem vermeleri gereken konulardan biridir. Pürüzsüz bir ciltte sivilce, akne ve siyah nokta bulunmaz. Aynı zamanda gözeneklerin sağlıklı bir halde bulunması da cildin parlak görünmesini sağlar.

Temiz ve bakımlı bir cilt genellikle pürüzsüz ve parlaktır. Ancak cildin temiz olması her zaman pürüzsüz cilt garantilemez. Pek çok farklı etken cilt üzerinde sivilce, akne ve siyah nokta oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle beslenme alışkanlığından strese, uyku düzeninden kullanılan cilt bakım ürüne pek çok konuda dikkatli ve dengeli davranmak gerekir.

Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşma Yöntemleri

Pürüzsüz bir cilde kavuşmayı sağlayan yöntemler bulunur. Bu yöntemlerin düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması durumunda kısa sürede pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak için uygulanması gereken yöntemler:

 • Düzenli ve doğru cilt temizliği
 • Nemlendirici kullanmak
 • Düzenli uyku alışkanlığı
 • Beslenme düzeni ve sağlıklı beslenme
 • Egzersizi ihmal etmemek
 • Profesyonel dokunuşlar

Pürüzsüz bir cilt için tek bir yöntemi uygulamak yeterli değildir. Cildin her konuda sağlıklı olması desteklenmelidir. Bu nedenle pürüzsüz bir cilde kavuşmak için günlük rutinlerin ve yaşam şeklinin belli bir standarda sahip olması gerekir.

Pürüzsüz Cilde Kavuşma
Pürüzsüz Cilde Kavuşma

Düzenli ve Doğru Cilt Temizliği

Gün içerisinde pek çok alanda hava kirliliğine maruz kalan, makyaj ve çeşitli güzellik ürünleri kullanılan ciltlerin düzenli ve doğru temizleme yöntemleri ile arındırılması gerekir.

Ciltte biriken kir,yağ ve mikrop içeren maddeler cilt yapısının bozulmasına ve akne, sivilce, siyah nokta gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olur. Bu nedenle öncelikle güne başlamadan önce yüz yıkamak ve gerekli peeling uygulamasını gerçekleştirmek cildin temiz kalmasına yardımcı olur.

Aynı şekilde her akşam doğru bir teknik ile yüz yıkamak ve peeling uygulamak gün içerisinde yüz bölgesine yerleşen kirlerin ve kullanılan güzellik ürünlerinin ciltten arınmasını sağlar. Yüz yıkama konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

 • Yüz yıkarken suyun ılık bir ısıda olması gerekir.
 • Kullanılan sabunun veya temizleme ürünün kişinin cilt yapısına uygun ve doğal içerikli olması pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar.
 • Yüz yıkama sürecinde parmak uçlarını kullanarak yüze dairesel hareketlerle masaj yapılmalıdır.
 • Yüz kurulama işleminde yumuşak dokulu havluların kullanılması cildin tahriş olmasını engeller.

Vücut temizliği için ise iki günde bir, arındırıcı ve besleyici vücut jeli kullanımı ile duş almak cildin pürüzsüz olmasını sağlar.

Nemlendirici Kullanmak

Rutin olarak doğru temizliği yapılan cilde nemlendirici kullanmak cildin daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar. Nemlendirici kullanılan ciltlerinde vitamin ve nem oranının yeterli hale gelmesi sayesinde cildin sağlığı korunmuş olur. Nemlendirici kullanırken göz önünde bulundurulması gereken durumlar vardır.

 • Cilt yapısı sivilce ve akne için meyilli ise mutlaka yağsız nemlendirici kullanmak gerekir.
 • Sivilce ve akneye sahip ciltler için özel olarak üretilmiş nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 • Kullanılan nemlendiricinin ıslak cilde mi yoksa kuru cilde mi uygulanması gerektiğine dikkat etmek gerekir.

Doğal ürünler içeren nemlendiricilerin kullanılması her zaman daha verimli sonuçlar alınmasını sağlar.

Düzenli Uyku Alışkanlığı

Cildin sağlıklı ve canlı gözükmesini sağlamak için yeterli uyku uyumak önemlidir. Gerek göz altı morluğu sorununun yaşanmaması hem de cildin cansız bir görünüme sahip olmasını engellemek için günde en az 8 saatlik uyku uyumak gerekir. Uyku düzeninin belli bir rutine oturmaması veya uykunun yeterli alınmaması cilt sağlığının korunmasını engeller.

Beslenme Düzeni ve Sağlıklı Beslenme

Yağlı ve hazır gıda ile beslenmek cildin yağlı ve sağlıksız olmasına neden olur. Yağlı ve sağlıksız ciltlerin sivilce ve akne oluşumuna davetiye çıkartır. Beslenme düzeni içerisinde bol lifli ve doğal ürünlerin tüketilmesi cildin sağlığını koruyarak pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Meyve ve sebze kullanımının ihmal edilmemesi, kafein ve katkı maddesi içeren maddelerin tüketilmesinin azaltılması cilt sağlığını korumak için önemlidir.

Ayrıca gün içerisinde en az 2 litre su tüketmek cildin canlılığını ve pürüzsüzlüğünü korumak için yapılması gereken en önemli yöntemlerden biridir. Bol su tüketiminin yanı sıra yeşil bitki çaylarının tüketimi de gözenekler açısından oldukça faydalıdır.

Pürüzsüz Cilde Nasıl Kavuşulur?
Pürüzsüz Cilde Nasıl Kavuşulur?

Egzersizi İhmal Etmemek

Spor ve egzersiz yapmak metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak hücrelerin daha hızlı yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Düzenli olarak yapılan egzersizler vücudun formda kalmasına, cildin sıkı ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Cilt sağlığı açısından faydalı olacak egzersizler:

 • Kısa mesafe açık hava yürüyüşleri
 • Düşük tempolu koşular
 • Isınma egzersizleri
 • İp atlama

Kişinin yapmaktan hoşlandığı veya kendisine en iyi gelen egzersizleri günlük rutinler halinde tekrarlaması hem stresten arınmasına hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlar.

Profesyonel Dokunuşlar

Gün içerisinde düzenli olarak uygulanacak yöntemler ile cilt pürüzsüzleştirme konusunda tatmin edici sonuçlar almak mümkündür. Ancak bazı cilt tipleri sivilce, akne ve siyah nokta konusunda oldukça inatçı bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle cilt temizleme konusunda profesyonel olarak destek almak ve cilt temizleme seanslarına katılmak cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlamak için gerekli olabilir.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general