Ripple (XRP) Nedir? Kurucusu Kim?-2022

ripple

Bu yazımızda sizler için Ripple (Xrp) coini inceledik. Kurucusu kim, amacı nedir, künyesi, işleyişi hakkında tüm bilgileri derledik… Diğer kripto para incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ripple(Xrp) Coin

 • Ripple dijital ödeme ağı görevinde bir blok zincir ve aynı anda şirketin adıdır. XRP coin ise platformda kullanılan  kripto para birimdir. Birçok kripto birimin aksine merkezidir. Tüm işlemler şirket tarafından yönetilir.
 •  2011’de David Schwartz, Jed McCaleb ve Arthur Britto tarafından geliştirilmiştir. 2012’de piyasaya sürülmüştür. ABD merkezlidir.
 • Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 3. en büyük kripto para birimidir.
 • Ripple’ın amacı büyük para ve varlık aktarımlarının ucuz, güvenilir ve hızlı şekilde blockhain üzerinden gerçekleştirilmesidir.
 • Xrp kripto paraların aslında en eskisidir. İlk adımların Bitcoin’den bile daha önce atıldığı bilinmektedir.
 •  300’den fazla finansal kuruluşa ve 40’tan fazla ülkeye hizmet verir.
 • Kurumsal bir merkeze sahip olduğu için ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketlerin ve bankaların tercih ettiği bir kripto para ve transfer sistemi olmasını sağlamıştır.
 • Xrp’nin madenciliği ya da üretimi yapılmamaktadır. Dolaşımda olan bütün değerleri şirket üretmektedir.
 •  Toplam üretilen Xrp miktarı 100 milyar adettir ancak şirket piyasaya yaklaşık 40 milyar adet Xrp sunmuştur.
 • Farklı bir anlayışa sahip olan şirket, piyasaya farklı aralıklarla Ripple sürer.
 •  XRP’nin temel amacı, kripto para birimleri ile geleneksel para birimlerinin (fiat) aracılığını yapmaktır.
 • Birçok bankaya güven sağlaması onun değerini gün geçtikçe arttırmaktadır.
 • Tüm tokenler başlangıç aşamasında oluşturulmuş olduğu için, Ripple ağında enflasyon gibi bir olgu yoktur.
 • XRP’nin blok zinciri, diğer kripto paralardan farklı çalışmaktadır. Diğer kripto para birimleri, işlem defterlerini ve doğrulama süreçlerini karmaşık denklemleri hızlı bir şekilde çözen herkese açar. Ancak, defter sahiplerinin çoğunun eklenmeleri için doğrulamayı kabul etmesi gerektiğinden işlemler güvenlidir.
 •  Ripple ağında, saniyede yaklaşık bin 500 işlem gerçekleşmektedir. Bitcoinde 7, Ethereum’da ise 15’tir.
 • Ripple’ın whitepaper(teknik doküman)’ına buradan ulaşabilirsiniz.

       RippleNet Nedir?

RippleNet, uluslararası ölçekte para göndermek ve almak için Ripple tarafından geliştirilmiş bir ağdır. RippleNet teknolojisinden faydalananlar içinde bankalar ve finans hizmetleri sunan kurumsal ödeme şirketleri bulunmaktadır. Bitcoin de dahil olmak üzere tüm para birimleri ile ödeme yapmaya izin verir ve işlem için sadece 0,00001 dolar tutarında komisyon bedeli ister. Tamamen ücretsiz değilde böylesine sembolik bir rakam olmasının nedeni, DDoS saldırılarını önlemek deniliyor.

 El Lee, “Ripple üzerinde işlem yapmak için standart ücret, bankaların sınır ötesi ödemeler yapmak için aldıkları yüksek ücretlere kıyasla minimum olan 0,00001 XRP olarak belirlendi” diyor.

XRP Ledger Nedir?

Ripple’ın yerel tokeni XRP’nin açık kaynaklı olan blok zinciri yapısına verilen isimdir . Ripple, çeşitli amaçlar için bu sistemi aktif biçimde kullanmasına karşın şirketinden bağımsız çalışıyor. Diğer blok zinciri ağları kadar tanınmış  olmasa da, XRP Ledger uzlaşma katmanı olarak da kullanılabiliyor.

        Ripple’ın Kullanım Amaçları Nelerdir?                                                     ripple
 1. Düşük komisyonlu varlık değişimi
 2. Hızlı uluslararası işlemler
 3. Ödeme ekosistemi
 4. XRP’yi diğer herhangi bir sanal para birimi gibi , işlemler için veya bir yatırım olarak kullanabilirsiniz. Ripple ağı gibi diğer işlem türlerini işlemek için de kullanabilirsiniz. Mesela; doları avro ile değiştirmek istiyorsanız, önce dolarınızı XRP ile değiştirebilir ardından döviz bozdurma işlemini bir banka veya para bozdurma borsası aracılığıyla yapmak yerine, bunları avro satın almak için kullanabilirsiniz.
XRP Nasıl Alınır?

XRP coin güvenilir kripto para borsalarından rahatlıkla satın alınabilir. Sanal cüzdan yönetimini de kullanabilirsiniz.(Alışverişlerde kullanılabilir) Öncelikle aracı şirketleri tercih etmelisiniz. Ülkemizde bu tür işi yapan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar kullanıcılardan kimlik doğrulaması istemektedir. Öncelikle firmaya üye olup buraya para aktarmanız gerekmektedir. Kendi hesabınızdan ya da havale yada EFT ile para aktarımı yapabilirsiniz. Bu coini almak Türkiye’deki firmalardan almak mümkündür. Üyelik işleminden önce firmaların ana sayfasından Xrp coinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Coin varsa öncelikle üye olup bir miktar para yatırmanız gerekir ardından kimlik doğrulaması yapmalısınız. Daha sonra Xrp coinin üstüne gelip Al- sat seçeneklerinden güncel değeriyle işlem yapabilirsiniz. Bu aşamada aracı firma komisyon alabilir. Binance, Bithumb, FTX, Kucoin, BTC, Bybit, Paribu gibi yerlerden satın alınabilir.

XRP Bilgiler:

Güncel fiyatı: 5.29 TL.

Piyasa değeri: 254.56 milyar TL.

Dolaşımdaki Arz: 48,121,609,012

Maksimum Arz: 100,000,000,000

 

 

 

 

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general