Shea Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımında shea yağının faydaları nelerdir? konusu da sıklıkla merak edilmektedir. Cilt bakımında pek çok bitkisel yağ önerilmektedir. Bu yağlardan en dikkat çekeni shea yağıdır. Birçok kişi tarafından adı bilinmektedir. Ancak; sadece cilde de uygulandığı bilinir. Oysa, cilt sağlığı açısından büyük öneme sahip olmakla birlikte cilt bakımında da en etkili bitkisel yağlardan biridir.

Shea Yağı Nedir?

 • Adından sıklıkla bahsettiren shea yağı, binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.
 • Afrika’da yetişmektedir.
 • Shea ağacının ortalama ömrü, 200 senedir. 25-30 yaş aralığı en verimli olduğu yıllardır.
 • Shea ağacının fındığı ezilir. Elde edilen tereyağı kıvamında, kirli beyaz, fildişi rengine yakın bir kremdir.
 • Shea yağı, oleik sit ve searik asitten meydana gelir.
 • Trigliserit yapıda olan yağ, kokusu Hindistan cevizini andırır.
 • Serin ya da soğuk ortamlarda katı halini koruyabilmektedir.
 • Shea yağı, özellikle kozmetik alanında nemlendirici, losyon ve merhem olarak kullanılmaktadır.

Shea Yağı Cilde Ne Fayda Sağlar?

Yukarıda da belirtildiği gibi shea yağı, cilt sağlığı ve cilt bakımında birçok fayda sağlar. Kozmetik alanda kendine yer bulması bu yüzdendir.

Shea Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Shea Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma Karşıtı

Shea yağı, A ve E vitamini gibi çok önemli vitaminler barındırır. Bu özelliğiyle yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Mevcut olan kırışıkların giderilmesinde fayda sağlar. Zira, kırışıkların artmasının nedeni kolajen üretiminin azalmasıdır. Shea yağı, cildin kolajen üretimini artırır. Böylece, yeni kırışıklıkların oluşmasına izin vermez. Cilde elastikiyet kazandırır. Bu da kırışık oluşumunun engellemesine yardım eder.

Doğal Bir Nemlendirici

Cilt sağlığı ve bakımı için cildin düzenli olarak ve sağlıklı bir şekilde nemlendirilmesi gerekir. Bu noktada; shea yağı, cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır.

Shea yağı, cilde uygulanır uygulanmaz cilt üzerinde yağ benzeri bir doku meydana getirir. Meydana gelen bu yağ dokusu, cilt tarafından kolaylıkla emilir. Böylece cilt nemlenir. Özellikle soğuk ve kuru havalarda, cilt normalden çok daha fazla kurur. Pul pul kabarır. Daha ileriki safhalarda ciltte küçük çatlaklar bile oluşabilir.

Yine cildin gerekenden fazla güneş ışınlarına maruz kalması ciltte kurumalara neden olur. Böyle zamanlarda en iyi çare, shea yağıdır.

Doğallığı ve yüksek nemlendirici özelliğiyle cildin nem dengesini korur. Cildin kurumasına izin vermez ve kurumaya bağlı ortaya çıkan cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Günde bir kez yüze uygulanması önerilmektedir.

Cilt Yumuşaklığı

Cilt, çevresel faktörlere maruz kalır. Bu faktörlerde ciltlerde birçok soruna neden olur. Bunlardan biri de sertliktir. Cildin bazı bölgeleri normalden çok daha sert yapıdadır. Shea yağı, ciltteki sertliği giderir. Cilde ipeksi bir yumuşaklık kazandırır. Aynı zamanda ellere de sürülmesi önerilir.

Zira, günün her saatinde sürekli dış etkilerle mücadele eden eller diğer bölgelere göre çok daha çabuk sertleşmekte ve bunu takiben kurumaktadır. Bütün bu sorunlara karşı shea yağı fayda sağlar. Gece yatmadan önce shea yağı ellere güzelce sürülebilir. Böylece, sabaha kadar ellere istenen yumuşaklığı verir.

Dudak Çatlakları

Genelde mevsimsel olarak dudaklarda çatlaklar meydana gelir. Bazı insanlarınsa sürekli olarak dudakları çatlar: Dudak çatlakları sürekli hale geldiğinde dudak derisi yırtıklı hale gelir. Bu durum dudağın yapısı için de son derece zararlıdır. Bu nedenle; dudak çatlaklarının tedavi edilmesi önemlidir.

Dudak çatlakları için en iyi çözüm; shea yağıdır. Dudaklar kuruluk yüzünden çatlar. Shea yağı, dudağın ihtiyacı olan nemi sağlar. Dudağa pürüzsüz bir yapı kazandırır. Sabah ve akşam olmak üzere birer damla shea yağı dudaklara sürülerek bu durumdan kurtulmak mümkün.

Cilt Koruyucu

Bilindiği gibi sağlıklı bir cilt için cildin tüm dış faktörlerden korunması gerekir. Güneş, rüzgar, toz, duman gibi birçok olumsuz çevresel faktör sayılabilir. Tüm bunlar için cildin koruyucu bir tabakaya ihtiyacı vardır. Shea yağı, cilt için koruyucu bir tabaka görevi görür. Bu özelliğiyle cildin yüzeyi dış faktörlerden korunur.

Leke Giderici

Cilt lekeleri, birçok insanın problemi. Cildin yüzeyinde farklı renk ve boyutlardaki lekeler kişilerin psikolojilerini etkilemektedir. Cilt lekeleri için pek çok öneri mevcut. Bu önerilerden en çok dikkat çekeni de shea yağıdır. İçerdiği vitamin ve asitler sayesinde ciltteki lekelerin rengini açmaya başlar ve zaman içinde lekelerin yok olmasını sağlar.

Çatlaklar

Cilt çatlakları, son derece rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Özellikle sıklıkla kilo alıp veren kişiler ve hamilelik sonraki dönemde ciltte çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar bazen derin olmakla birlikte bazen hafif de olabilmektedir. Shea yağı, ciltteki çatlakların hafiflemesini sağlar. Çatlaklar üzerinde düzenli kullanılmaya devam edilirse çatlaklar giderilir.

Shea Yağının Cilde Faydaları
Shea Yağının Cilde Faydaları

Bebek Cildi Dostu

Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok daha hassas ve narin yapıdadır. Dolayısıyla, bebeklerde sıklıkla cilt sorunları görülür. İsilik, sivilce ve akne gibi sorunlar yaşanır. Shea yağı, bebek cildine sürüldüğünde cilt rahatlar. Var olan tüm isilik ve benzeri kızarıklıklar ortadan kalkar.

Shea Yağının Cilde Diğer Faydaları

Bahsi geçen faydaları dışında da faydaları mevcuttur;

 • Tıraş sonrasında cildi rahatlatır ve yumuşatır.
 • Ciltte var olan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının neden olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
 • Ciltteki kaşıntıları azaltır.
 • Çarpma ve vurma gibi travmalara bağlı olarak ciltte meydan gelen şişlikleri indirmeye yardım eder.
 • Zehirli sumak ve sarmaşık gibi cilt alerjisine sebebiyet veren bitkilerin etkilerini geçirmeye yarar.
 • Böcek ve sinek sokmalarında cildi iyileştirir.
 • Peeling etkisi vardır.
 • Nasırları yok etmede etkilidir.
 • Topuk ve ayak derisinde meydana gelen sertlikleri yumuşatır. Ayaklardaki çatlakları yok eder.
 • Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Shea yağı özellikleri ve içerdikleriyle tam bir cilt dost bitkisel yağdır.
Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general