Uyuz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Deri hastalığı olarak karşımıza çıkan uyuz, şiddetli kaşıntı ile kendini gösterir. Hastalığı meydana getiren uyuz paraziti ise, derinin altına enjekte olarak, uyuz hastalığını ortaya çıkarır. Temelde bakıldığında ise 2 veya 3 hafta içerisinde şiddeti artan bu hastalık, bulaşıcı olması ile biliniyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında yayılma olasılığı yüksek olan bu hastalık, oldukça kolay bir şekilde bulaşma özelliğine sahip. Peki, uyuz hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığına, uyuz akarı olarak bilinen uyuz böceği sebep olur. Bu akarın insan vücuduna yerleşmesi ile hastalık oluşur. Cildin üst kısmına yerleşen bu akar, daha sonra yumurtalarını da bu alana bırakır. Yumurtalarını bırakmasından kısa bir süre sonra da belirtilerini göstermeye başlayan hastalık, iki veya üç hafta içerisinde en şiddetli halini alır. Psikolojik anlamda insanı yoran bir hastalık da olduğu için, belirtilerinin fark edilmesinden itibaren mutlaka sağlık kuruluşları ile görüşülmesi gerekir. Genel anlamda bakıldığında ise uyuz hastalığı;

  • Hem kadın, hem de erkekte,
  • Her türlü dini topluluklarda,
  • Her türlü ekonomik düzeye sahip insanlarda ve
  • Özellikle toplu taşıma araçları ile yurt gibi toplu yaşam alanlarında görülme olasılığı mevcut olan bir hastalık türüdür.

Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmadığı kişilerde tesirleri çok daha yüksek olabilen bu hastalık, insanlara gerek sağlık, gerekse de psikolojik açıdan pek çok sorun yaşatmaktadır. Bu nedenle hastalığın ileri boyuta ulaşmadan, bahsedilen tesirleri ile karşılaşılmaması için, mutlaka bir sağlık kuruluşu ile görüşülmesi gerekir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Hastalığı Belirtileri

Derinin altına girerek yumurtalarını bırakan uyuz parazitleri veya bilinen diğer ismi ile akarları, bu bölgeden beslenirler. İlk süreçte az ve tatlı olarak adlandırılabilecek bir kaşıntı ile gelen uyuz rahatsızlığı, daha sonra bir yara halini de alabilmektedir. Peki, bu denli kaşıntıya sebep olan hastalığın tüm belirtileri nelerdir?

  • Vücut üzerinde üst seviyede bir kaşınma durumunun meydana gelmesi ve kaşıntının dayanılmayacak seviyede seyretmesi,
  • Ev içerisinde bir kişiden fazla kişinin kaşıntı problemi ile karşılaşması,
  • Kaşıntı derecesinin gece vakitlerinde artması,
  • Beyaz ve ince olarak adlandırılabilecek ve uyuz akarlarının oluşturduğu kanal yapılarının bulunması,
  • Kaşıntı ilaçlarının bile bu probleme çare olamaması,
  • Kaşıntıdan dolayı artık deride yaraların oluşmaya başlaması, uyuz hastalığının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Hastalığın ileri seviyeye ulaşması ve problemli bir şekilde seyretmesi, yaraları da oluşturabileceği için, iltihap kapma riski de bulunur. Bu nedenle yukarıdaki belirtiler ile karşılaşmanız durumunda mutlaka sağlık kuruluşlarına ulaşmanız gerekmektedir.

Uyuz Hastalığı Nasıl Ortadan Kalkar?

Uyuz Hastalığı

Uyuz akarının en önemli belirtisi, vücutta beyaz kanalların oluşması olduğu için, bu kanalların fark edilmesi durumunda, hastalığın en önemli adımı gerçeklemiş olur. Bununla beraber bir diğer önemli belirti ise şiddetli kaşıntıdır. Eğer şiddetli bir kaşıntı var ise, mutlaka doktorunuz ile görüşmeli, aile fertlerinde de böyle bir durumun olup olmadığını mutlaka belirtmelisiniz. Akabinde tedavi süreci çok uzun olmayan ve ortalama 10 saat içerisinde tedavi edilebilen bu hastalık, ev şartlarında dikkatli olunursa ortadan kalkabilir. Peki, bunun için ne yapılmalıdır?

Hastalığın evdeki yöntemler ile geçirilmesi mümkün olsa da, bir sağlık kuruluşundan destek almanız gerekmektedir. Sağlık kuruluşlarında uzman olan doktorların önerileri arasında ise en dikkat çekeni losyon ile kremlerdir. Bu ilaçlar, kaşıntının geçirilmesi açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Krem ya da losyon sürüldükten sonra da 10 saat bekleyip, vücudunuzu kurutursanız, önemli bir adım atmış olursunuz. Ancak temiz kıyafetler giymeyi unutmamalısınız. “Sağlıklı Yaşam” kategorimizi de inceleyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general