W Formasyonu nedir? İkili Dip Hedefi Neresidir?

Bu yazımızda W Formasyonu Nedir? İkili Dip formasyonunun hedefi neresidir? konularını detayları ve örnekleri ile anlatacağız. 

W formasyonu teknik analizci yatırımcıların en güvendiği formasyondur. Grafiklerde hemen kendini belli etmesi sebebi ile teknik analize aşina olan acemi yatırımcıların bile hemen dikkatini çekmektedir. W formasyonuna ikili dip de denmektedir. Bu formasyonlar ile grafiklerde oluşacak hareketler daha kolay belirlene bilmektedir. 

Son zamanlarda kripto paralara olan ilgi ve alaka finansal bilgileri öğrenme isteği uyandırmış ve yakın zamanda teknik analiz eğitimi alan bir çok başarılı Trader ortaya çıkmıştır. 

W Formasyonu Nasıl Oluşur?

W formasyonu veya ikili dip fiyatların yeni seviyelere gelmesi ve geldiği bu seviyeyi geçemeyip kırması ile oluşur.Bu tür kırılmalar bazen yeni bir yükseliş veya yeni bir düşüş ile oluşur. Fiyatın bu tür hareketleri sayesinde yeni direnç ve destek alanları elde ederiz. Unutmayın destek altı fiyat pahalı, direnç üstü fiyat ucuzdur. Aşağıda vereceğim grafiklerle daha iyi anlamış olacaksınız. 

Örnek Verelim: Bir malın fiyatı düşüşe geçer ve düşüş sırasında sağlam bir alış ile karşılaşır. Satıcıları destek bölgesinde etkili bir şekilde karşılayan alıcılar fiyatı tekrar yukarı taşımaya başlar. Fiyat tekrar direnç seviyesine kadar yükselmiştir ve ticaret yapanlar için sat sinyalleri görünmeye başlar. Destekten toplanan mal dirençten satılır ve fiyat tekrar yönünü aşağıya çevirir. Böylece tekrar eskiden alıcı bulduğu yere iner. 

w formasyonu nedir

w formasyonu nedir

Destek bölgesinden tekrar yukarı hareket eden malda alımlara devam edilirken fiyat yine aynı direnç bölgesine gelir ve satışla karşılaşır. Dirençle karşılaşan fiyat alıp satanlar için sat sinyalleri vermeye başlar ve yönünü aşağıya çevirir. İşte tamda bu alanda bizim W formasyonu oluşmaya başlar. 

Grafiği iyice incelediğiniz zaman W harfi şeklinde ikili dip oluştuğunu göreceksiniz. Bu yapılar görüldüğü zaman oluşan harfin bacakları boyunda yükseliş ve düşüşler görülmektedir. Tabii her zaman bu formasyonlar çalışmaz. Ani bir haber veya gelişme düşüşü veya yükselişi etkileyerek destek altına yada direnç üzerine taşıyabilir fiyatı.

Yine bir örnek vermem gerekirse Bitcoin 2021 yılının mayıs ayında geçemediği dirençleri Elon MUSK twitleri ile kırıp atmıştı. Yine aynı girişimleri DOGE coin için yaptığını görmüştük. Kritik yerlerden döndürmişlerdi fiyatları.

W Formasyonu İkili Dip Hedefi Nedir?

Aşağıda ki grafikte gördüğünüz gibi 2 ile numaralandırılan bölgede fiyat direnci kırıp üzerinde kalmış. Direnç bölgesini kıran fiyatın tekrar kırdığı yeri test etmesi gerekir. Bu bölgenin destek olduğu onayı alınınca fiyat ticaret yapanlar için al sinyalleri vermeye başlar.

ikili dip hedefi nedir

ikili dip hedefi nedir

Grafiklerde oluşan bu oluşumlar ticaret yapanlar için ezbere bilindiği için destek direnç ve formasyonlara göre hareket eder.Böylece para genellikle formasyonun işaret ettiği bölgeye akar.

W formasyonu nedir konumuzda oldukça sade bir dille anlattığımı düşünüyorum ki herkesin anlaması çok önemli. Teknik analiz ve acemilerin sıkça karşılaştığı bu formasyon örneklerine dikkatlice göz atın ve inceleyin. 

Hatta çıkarıp odanızın bir köşesine asın. Neyin üstünde çok durursanız artık o sizin için göz kararı bile ölçüp biçeceğiniz çizgilere dönüşür. 

Özellikle kripto para piyasalarında işlem yapan yatırımcılar için UDEMY ve Youtube gibi bir çok teknik analiz videoları mevcut. Sıkı çalışmalar ve eğitimler ile kendinizi grafiklerde yol bulabilir hale getirebilirsiniz. Destek dirençler ile başlayan çalışmalar zamanla W formasyonu veya M formasyonu gibi daha geniş bakış açılı grafiklere dönüşebilir. 

İlk denemelerinizi TradingWiev sitesinde ki paper bölümünde yaparak destek dirençlerin çalışma mantğını kavrayınız. W formasyonu ve M formasyonu gibi çalışmalar yaparak grafik üzerinde takip edebilirsiniz. Çizdiğiniz çizgilerin çalıştığını görünce kendinize olan öz güveniniz artacak ve bir süre sonra kimseye ihtiyacınızın olmadığınızı anlayacaksınız.

Bu yazımızda W Formasyonu Nedir? İkili Dip formasyonunun hedefi neresidir? konularını detayları ve örnekleri ile anlattık. Sormak istediğiniz sorular varsa yorumlarda sorabilirsiniz.

DİĞER YAZILARIM:

Tomo Chain Nedir? Geleceği ve Yorum 2022

JPMorgan Coin Nedir? JPM Coin Nereden Alınır?

DOGE Coin Sahibi, Kurucusu Kim? Hangi Ülkenin?

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general