WBTC coin sahibi kim? Hangi ülkenin? 

WBTC coin sahibi kim? Hangi ülkenin? yazımızda sizlere WBTC nedir? Ne işe yarar gibi konuları da detayları ile ele aldık.

Wrapped Bitcoin kısaca WBTC coin olarak geçer. Wrapped Bitcoin üç kuruluşun ortak projesi olarak Bitgo, Kyber Network ve Ren firmaları tarafından geliştirilmiştir. 2013 yılında Amerika’da BitGo adıyla ortaklaşa kurulan firmanın öncüsü olan Mike Belshe BitGo ağının CEO’su olmanın yanı sıra bilgisayar bilimcisi ve girişimcidir. BitGo Wrapped Bitcoin yani WBTC COİN geliştirici firmaların başında gelen bir firma olmakla beraber aynı zamanda WBTC tokenlerini ve diğer tokenleri çıkarıp piyasaya sürebilmek için gerekli orijinal koruyucu program olarak hizmet eder. 2017 yılına gelindiğinde ise merkezi Singapur olarak geçen Kyber Network farklı kripto para birimlerinin ve DEFİ uygulamalarının entegrasyonunu sağlayarak bir blok zinciri üzerinden likitide protokolünü sağlayan bir sistemdir.

WBTC coin grafik

WBTC coin grafik

Bu sistem yani Kyber Network 2017 yılında genç bir sistem olarak Loi Luu , Victor Tran ve Yaron Velner tarafından ekvatorun 1C kuzeyiyle, Malay yarımadasının güney ucu, batıda Malakka Boğazı, güneyde Endonezya’nın Riau Adaları, doğusunda Güney Çin Denizi ile çevrili olan refah düzeyi yüksek ve ekonomisi gelişmiş bir ülke olan Singapur da Kyber Network firması kurulmuştur. Aynı sene, yani 2017 yılında Kyber Network özelliklerine benzer özellikte olan REN, RENBRIDGE, RENVM ve diğer çözümleyici bağlantılarla kripto para varlıklarının ve DEFI uygulamalarının entegrasyonuna odaklanan bir blok zinciri şirketidir. Taiyang Zhang ve Loong Wang ortaklığıyla kurulmuştur. Oluşturulan bu iki şirket Kyber Network ve REN Wrapped Bitcoin yani WBTC coin’nin gelişmesinde yardımcı oldular. KYBER NETWORK aynı zamanda WBTC tokenlerinin BTC rezervlerinde 1’e 1 oranını yani düzenini korumak için coinleri çıkaran ve yakan kurumdur.

WBTC Coin Nedir?

Var olan sistemde blockhainler de mevcut olan farklı varlıkları desteklemek için stable coin satın alınır. İşte böyle bir durumda Wrapped Bitcoin (WBTC Coin) Bitcoin desteğiyle piyasada yer alamaya devam eden bir stable coin olarak karşımıza çıkar. Her birim için 1 BITCOIN desteğinden söz etmek mümkündür. Kullanım alanları ise BTC VE ETH tabanlı platformlarda WBTC COIN ile çok sayıda işlem yapılabilir.

Kullanım alanlarının dışında olan alanlar ise, ETH tabanlı ve merkezi olmayan borsalardır. Bu platformlarda BITCOIN’nin kullanılamamasının sebebi platformların ERC-20 ile çalışıp hizmet sağlamasıdır. Belirttiğimiz sisteme bağlı akıllı sözleşme desteği ile çalışan uygulamalarda BITCOIN kullanımı mümkün değildir. ETH ekosistemine katılmak için yapılması gereken, ERC-20 tokeni oluşturarak blockhainlerde mevcut olan farklı varlıkları desteklemek Bitcoin ile mümkündür. Wrapped Bitcoin de stable coinler arasındaki yerini korumaya devam etmektedir.

WBTC Coin Sahibi Kim?

2013 yılında Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve girişimcisi BitGO ağının öncüsü ve CEO’su Mike BELSHE dir. Gelişimine katkı sağlayan ortakları KYBER NETWORK VE REN firmalarıdır. KYBER NETWORK kurucuları Loi LUU, Victor TRAN, Yaron VELNER iken REN firmasının kurucuları Taiyang ZHANG ve Loong WANG ortaklığıyla 2017 yılında kurulmuşlardır. Her üç firma bir olup BitGo Ceosu Mike Belshe’nin 2013 yılında proje olarak tasarladığı Wrapped Bitcoin 2017 yılında kurulan KYBER NETWORK VE REN firmalarının da destekleyici çalışmalarıyla piyasaya 2017 yılında sürüldü.

WBTC Coin Hangi Ülkenin?

Amerika da Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi ve girişimci olan aynı zamanda BitGo’nun Ceosu olan Mike BALSHE tarafından tasarlansa da Singapur Cumhuriyetinden Kyber Network firmasından yoğun destek ve ilgi gören Wrapped Bitcoin her iki ülkenin bilim insanlarının çabalarının sonucu olduğu için hem Amerikan hem de Singapurlu bilim adamlarının ortak yapımı olarak görülebilir.

WBTC Coin sahibi kim? WBTC hangi ülkenin yazımıza devam ederken son olarak coin arzlarına bir göz atalım.

WBTC Coin Arzı Ne Kadar?

Piyasa değeri TL bazında 157.930.362.173 TL

Wrapped Bitcoin Değeri: 592. 476,43 TL

Wbtc Dolaşımdaki Arzı: 266,881 WBTC Coin

Bknz: CoinMarketCap

DİĞER YAZILARIM:

LINK coin sahibi kim? Hangi ülkenin?

LINK coin sahibi kim? Hangi ülkenin?

CHZ Coin Yorum ve Geleceği – GÜNCEL

 

Düşüncelerinizi Duymaktan Mutluluk Duyarız.

Yorum Yapabilirsiniz

Hangisi Kaliteli
Logo
Enable registration in settings - general